Ambasada liczy na sukces

Na początku września na UWM ruszyły 2 wspólne polsko-chińskie projekty badawcze. Z tej okazji Uniwersytet odwiedzili przedstawiciele chińskiej ambasady.

Na UWM 10 września gościła delegacja pracowników Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie w składzie: Jiang Sudong - radca ds. nauki, technologii i edukacji oraz Guo Dongbo - jego sekretarz. Wizyta chińskich gości była związana z dużym sukcesem naukowców kortowskich. W pierwszym polsko-chińskim konkursie bilateralnym przeprowadzonym przez NCBR wspólnie z Ministerstwem Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej (MOST) dofinansowanie otrzymały aż 2 projekty z UWM.

Kortowscy uczeni we współpracy z naukowcami chińskimi zrealizują na Wydziale Nauki o Żywności projekt: „Innowacyjne technologie produkcji składników funkcjonalnych pochodzenia mlecznego i rozwój nowych produktów" (DairyFunInn). Drugi projekt. pt. „Artemis. Rozwój zaawansowanej metodologii dla wielosystemowych serwisów jonosferycznych czasu rzeczywistego” będą realizować w  Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa.

- Do tej wizyty bardzo nas zachęcali pracownicy polskiego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Przyjechaliśmy do Olsztyna z wielką przyjemnością, bo na 7 projektów zakwalifikowanych do wspólnego dofinansowania aż 2 są realizowane na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Chcemy poznać panujące tutaj warunki, dowiedzieć się, czy są jakieś trudności ze strony chińskiej i w razie potrzeby pomóc w ich przezwyciężeniu. Mamy nadzieję poznać dalsze cele tej współpracy i przekonać się, jak się ona przełoży na efekty ekonomiczne i społeczne – wyjaśnia cel wizyty radca Jiang Sudong.

Jiang Sudong zapowiedział także, że doświadczenia z tych projektów przydadzą się w niedalekiej przyszłości, bo strona chińska snuje plany rozpisania kolejnego konkursu na współpracę naukową.

Projekt DairyFunInn w czasie spotkania z delegacją chińską przedstawiła prof. Justyna Żulewska z WNoŻ. Otrzymał on prawie 2 mln zł dofinansowania. Rozpoczął się we wrześniu tego roku a zakończy w sierpniu 2022 r. Naukowcy opracują kluczowe technologie związane z szybką selekcją i rozdziałem składników funkcjonalnych mleka (pochodne laktozy, białka mleka, białka otoczki kuleczek tłuszczowych) oraz z modyfikacją molekularną, transformacją biologiczną, stabilnością i systemem oceny bezpieczeństwa. W efekcie na polski i chiński rynek trafią innowacyjne produkty mleczne, wzbogacone o wysokiej jakości składniki. Liderem projektu ze strony UWM jest prof. Bogusław Staniewski - kierownik Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością WNoŻ. W badania będą zaangażowani pracownicy naukowi aż 5 katedr WNoŻ: Mleczarstwa i Zarządzania Jakością; Biochemii Żywności; Żywienia Człowieka; Inżynierii i Aparatury Procesowej; Towaroznawstwa i Badań Żywności.

Partnerzy UWM ze strony chińskiej to: Pekiński Uniwersytet Technologii i Biznesu (BTBU), Instytut Nauki o Żywności i Technologii Chińskiej Akademii Wiedzy Rolniczej, Uniwersytet Nauki i Technologii w Tinjin (TUST) oraz mleczarnia Shijiazhuang Junlebao.

ARTEMIS to projekt poświęcony pracom nad modelowaniem jonosfery w czasie rzeczywistym dla rozwijających się satelitarnych systemów nawigacyjnych – europejskiego Galileo i chińskiego BeiDou. Jego liderem po stronie polskiej jest Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego.

Wniosek na ten projekt przygotowali naukowcy kortowscy we współpracy z Akademią Optoelektroniki Chińskiej Akademii Nauk. Projekt ARTEMIS także rozpoczął się we wrześniu tego roku i potrwa 3 lata. Otrzymał 800 tys. zł dofinansowania. Polscy i chińscy naukowcy dzięki współpracy zamierzają opracować jednolity monitoring jonosferyczny w czasie rzeczywistym oparty na systemach GNSS (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou). Badania w Kortowie będzie prowadzić 5-osobowy zespół.

Gości z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej podejmował prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM ds. nauki. Po wizycie w Rektoracie delegacja chińska udała się do hali technologicznej mleczarstwa na WNoŻ i do Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego.

Od października na WNoŻ będzie studiować 3 studentów z Chin, a jeden student z UWM pojedzie tam na semestr.

lek, mah