Aż trzy statuetki św. Jakuba dla UWM

Prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, dr hab. Krzysztof Szatrawski, prof. UWM oraz Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" dołączyli do grona laureatów Statuetek św. Jakuba.

W Państwowej Szkole Muzycznej odbyła się 17 stycznia gala wręczenia nagród prezydenta Olsztyna - Statuetek św. Jakuba. Gospodarz wieczoru, prezydent Piotr Grzymowicz, przywitał gości i laureatów, podsumował ubiegły rok, przedstawił plany rozwojowe miasta, a także złożył życzenia noworoczne.

Laureatami Statuetek św. Jakuba zostają ludzie kultury, nauki, sportu, biznesu, społecznicy oraz osoby szczególnie zasłużone dla miasta. W tym roku kapituła przyznała aż 3 Statuetki św. Jakuba dla osób związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.

W dziedzinie kultura nagrodę otrzymał dr hab. Krzysztof Szatrawski, prof. UWM. Uczestnicy gali mogli usłyszeć, że prof. Szatrawski to człowiek renesansu – poeta, pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i nauczyciel muzyki, teoretyk i animator kultury.

- Szanowni państwo, ze wzruszenia trudno jest mi mówić, chociaż na tej sali zdarzało mi się bardzo często przemawiać przed koncertami i wygłaszać prelekcje. Olsztyn jest moim miastem z wyboru. Przyjechałem tutaj 40 lat temu, tu znalazłem miłość swojego życia, tu urodziły się mojej córki, tu znalazłem przyjaciół i tu żyję. Powinniśmy wszyscy być sobie wzajemnie wdzięczni, bo miasto to ludzie, a ludzie budują to, co widzimy i nasycają ten krajobraz. Jeśli chodzi o nagrodę to powiem tak: Platon w swojej wizji państwa idealnego chciał wygonić poetów. Jeżeli państwo chce, jeżeli społeczeństwo chce jednak słuchać poetów to znaczy, że społeczeństwo może nie tworzy państwa idealnego, ale tworzy państwo, które ma o wiele większe perspektywy niż państwo platońskie. I przy tym pozostańmy. Dziękuję! - mówił prof. Szatrawski.

Kolejna statuetka powędrowała do rąk prof. Ryszarda Góreckiego. Rektor UWM został nominowany w kategorii nauka. Prof. Ryszard Górecki został przedstawiony jako naukowiec, profesor nauk rolniczych, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członek i wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, senator VI, VII i VIII kadencji. Człowiek, który może o sobie metaforycznie powiedzieć „UWM to ja", bo powstanie i rozwój olsztyńskiej uczelni to prawdziwe „opus magnum" profesora. Od 1999 do 2008 r. prof. Górecki był rektorem UWM, pierwszym po powstaniu tej uczelni w wyniku połączenia Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego. W 2012 r. został ponownie wybrany na stanowisko rektora UWM. Reelekcję na kolejną czteroletnią kadencję uzyskał również w 2016 r. W pracy naukowej zajmuje się agrotechniką i biotechnologią roślin. Autor około 100 prac naukowych, współautor kilku podręczników akademickich. W dorobku ma liczne nagrody i odznaczenia, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

- Bardzo dziękuję za taką piękną statuetkę. Jestem członkiem kapituły, ale to dla mnie ogromne zaskoczenie. Tę statuetkę uważam za wyróżnienie całej naszej uczelni. Uniwersytet istnieje już 20 lat, a dzieje się to przy dobrej współpracy z władzami samorządowymi, na czele z urzędem marszałkowskim i prezydentem. Mamy konkretny program rozwoju. Wspólnie z władzami miasta i województwa utworzyliśmy Radę Rozwoju Medycyny w Olsztynie. Niedługo odbędzie się jej pierwsze posiedzenie, podczas którego opracujemy program rozwoju medycyny regionu, aby miasto otrzymało jak największe dofinansowanie od rządu. Drugim ważnym zadaniem, które stawiamy przed sobą, to zadbanie o ochronę dziedzictwa kulturowego. W marcu odbędzie się konferencja na ten temat, na którą zapraszamy. Jeszcze raz bardzo dziękuję! - dodał rektor.

Za szczególne zasługi dla Olsztyna statuetkę św. Jakuba otrzymał Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" - reprezentacyjna grupa folklorystyczna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i jeden z najbardziej znanych „produktów eksportowych" olsztyńskiej kultury. Historia zespołu sięga lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to grupa studentów postanowiła powołać grupę taneczną kultywującą polski folklor. Od początku istnienia grupa działała przy uczelni, która wśród wielu instytucji popierających jej działalność artystyczną, jest jej największym opiekunem i mecenasem. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa prawie 70 studentów i absolwentów UWM. Zespół czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy. Tancerze prezentują program w strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Repertuar jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, widowisko warmińskie oraz pieśni i tańce ludowe z całej Polski. Zespół zjeździł pół świata, jest laureatem festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą.

- Ta nagroda dla Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo" jest bardzo ważna i szczególnie cenna. Panie prezydencie, szanowna kapituło, bardzo dziękujemy za tę nominację. Chcemy także podziękować naszej uczelni za to, że przez tyle lat możemy pracować pod jej skrzydłami, chociaż musimy się pochwalić, że jesteśmy starsi od Uniwersytetu. W tym roku będziemy świętować 50-lecie działalności artystycznej. Zapraszamy na wszystkie uroczystości z tym związane. Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy wszystkim laureatom - podkreśliła Ewa Kokoszko, kierowniczka zespołu.

Pozostałe statuetki trafiły do następujących osób: w dziedzinie sport - Mateusz Kamiński, utytułowany kajakarz i kanadyjkarz, medalista mistrzostw świata (w 2015 r.) i Europy (w 2016 r.) oraz Letniej Uniwersjady (w 2013 r.), olimpijczyk z Rio de Janeiro (w 2016 r.); w dziedzinie gospodarka: CORAB SP. Z.O.O, jeden z symboli olsztyńskiego życia gospodarczego, wymieniany jednym tchem wśród najbardziej prężnych przedsiębiorstw stolicy Warmii i Mazur, w dziedzinie: działalność pozarządowa – Olsztyński Festiwal Rozwoju i Inspiracji BABAFEST, który w tym roku będzie świętować jubileusz 10-lecia.

Nagroda św. Jakuba przyznawana jest od 2004 roku. W ubiegłym roku laureatką nagrody w dziedzinie nauka została prof. Małgorzata Darewicz, dziekan Wydziału Nauki o Żywności UWM, a w kategorii sport statuetkę otrzymał Konrad Bukowiecki - kulomiot z AZS UWM.

Sylwia Zadworna