Bibliotekarze łączą się w marszu

Na tydzień przed Kortowiadą bibliotekarze ubiegli studencką paradę i przemaszerowali przez Olsztyn, aby uczcić swój dzień.

8 maja to święto bibliotekarza i od 15. lat początek Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W tym roku olsztyńscy bibliotekarze zjednoczyli się we wspólnym pochodzie, by wypromować swój zawód i czytelnictwo, zaznaczyć sie w przestrzeni miasta i razem świętować w wesołej atmosferze. W Kortowie przed Biblioteką Uniwersytecką spotkali się przedstawiciele Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, Planety 11, Mediateki i biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1. Nie zabrakło też miłośników czytania, w marszu uczestniczyli również licealiści z XII LO, którzy realizują projekt „Czyta(m)nie”.

Kilkadziesiąt osób ruszyło przez uniwersytecki kampus, wzbudzając zainteresowanie studentów i pracowników Uniwersytetu. Oprócz kolorowych transparentów i tabliczek z hasłami promującymi czytelnictwo, okrzykami i śpiewem zachęcano do odwiedzin bibliotek. Przechodniom rozdawano ulotki, zakładki i drobne gadżety biblioteczne.

Przystanek marszu zaplanowano na Starym Mieście, gdzie do pochodu dołączyli bibliotekarze z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej oraz Abecadła. Chwilę odpoczynku wykorzystano na krótką prezentację uczestniczących w marszu bibliotek i rozdaniu nagród, wśród których nie zabrakło książek, komiksów czy plakatów. Unikatowe spotkanie uwieczniło pamiątkowe grupowe zdjęcie. Marsz olsztyńskich bibliotekarzy zakończył się w Planecie 11.

Marsz bibliotekarzy to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które organizatorzy planują powtórzyć za rok w Olsztynie a także innych miastach w Polsce.

Katarzyna Bikowska