Być Polakiem i… Europejczykiem

Jak Polska jest postrzegana w Unii Europejskiej? Czy Unia Europejska przezwycięży kryzys? Mówił o tym były premier Jerzy Buzek, który wygłosił na UWM wykład „Polska w Unii Europejskiej – doświadczenia i perspektywy” (28.10.).

(zobacz krótkie podsumowanie wizyty i pozdrowienia)

 

Zanim jednak prof. Buzek przystąpił do wykładu licznie zebrani studenci i kadra akademicka uczciła minutą ciszy zmarłego ostatniego premiera PRL i pierwszego premiera III Rzeczypospolitej - Tadeusza Mazowieckiego.

O kryzys i przyczyny kryzysu posądza się Unię Europejską. Prof. Jerzy Buzek dopatruje się ich jednak gdzie indziej.

- Do kryzysu przyczyniły się nieodpowiedzialne wielkie przedsiębiorstwa finansowe. Brak uczciwości i brak zasad etycznych wielu finansistów doprowadziły do upadku banków. Odpowiedzią Unii Europejskiej na to jest unia bankowa. Do kryzysu przyczyniła się także nieodpowiedzialność rządów europejskich. Dla przykładu kolejne pokolenia Greków będą spłacać pożyczki wzięte przez obecnych obywateli. Rozwiązaniem Unii na ten problem jest pakt fiskalny, mówiący o tym, że zadłużenie państwa nie może być większe niż 60% - referował prof. Jerzy Buzek.

Unia Europejska jest już na wyjściu z kryzysu. Gdzie w niej znajduje się Polska? Były premier stwierdził, że nasz kraj postrzegany jest jako mało innowacyjny. Musimy proponować nowe rozwiązania, żeby być bardziej konkurencyjni. Brakuje miejsc pracy i w tym sektorze Polska nie radzi sobie najlepiej. Mimo to ten brak innowacyjności w sektorze finansów publicznych, a także świetnie działająca Komisja Nadzoru Finansowego uchroniły Polskę i polskie banki przed zagrożeniami.

- Europejczykom to się bardzo podoba. W 1997 r. Polska przyjęła uchwałę o tym, że kraju nie można zadłużyć więcej jak 60% Produktu Krajowego Brutto. Unia Europejska przyjęła to dopiero 2 lata temu. Dzięki temu osiągnęliśmy wysoką pozycję w Unii. Teraz musimy się starać, żeby ją utrzymać – mówił profesor.

Jakie są perspektywy i co należy zrobić? Polityk wyróżnia tu cztery zagadnienia. Pierwsze z nich to reformy strukturalne obejmujące m.in. rynek pracy, system emerytalny i edukacyjny. Drugie to wspólny rynek, np. wspólny rynek energii, który zapewni odpowiednie wykorzystanie zasobów energetycznych tak, aby energii nie zabrakło, a zarazem będzie oferował jak najkorzystniejsze ceny. Kolejna kwestia, to innowacyjność. Polska potrzebuje ponownego uprzemysłowienia. Same usługi nam nie wystarczą. I na końcu budżet. Polska ostatni raz może otrzymać pieniądze z Unii Europejskiej. Trzeba je odpowiednio wykorzystać i brać przykład z Irlandczyków, którzy dzięki pomocy UE bardzo szybko się rozwinęli. Z koeli krajem, który tej szansy nie wykorzystał jest Grecja.

- Musimy inwestować w miejsca pracy, w rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Musimy myśleć przyszłościowo, nie tylko o tym co jest dzisiaj, teraz, ale także co będzie za 5, 10 czy 15 lat. W ciągu 10 lat Polska zrobiła ogromne postępy. Mamy wybór – albo myśleć przyszłościowo i rozwijać się jak Irlandczycy, albo żyć na bieżąco bez patrzenia w przyszłość, jak Grecy – dodał były premier.

Na zakończenie wykładu prof. Jerzy Buzek zaapelował, żeby pamiętać o ważnym słowie jakim jest „i”. Można być Włochem i… Europejczykiem, można być Francuzem i… Europejczykiem. Wreszcie można być Polakiem i… Europejczykiem.

Zebrani mieli bardzo wiele pytań do byłego premiera. Interesowało ich m.in. jak pomagać krajom, które nie potrafią i źle wykorzystują pomoc oferowaną przez Unię, czy konieczna jest aż tak rozległa biurokracja w UE oraz jak Europa będzie wyglądać po kryzysie.

 

 

 

Sylwia Zadworna

 

Jerzy Buzek - polski polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997–2001, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, w latach 2009–2012 jego przewodniczący. Kawaler Orderu Orła Białego. Organizatorem spotkania był Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dzięki decyzji rządu Jerzego Buzka w 1999 r. podjęto uchwałę o utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

w kategorii