Dobre miejsce UWM w szanghajskim rankingu przedmiotów

studentki w fartuchach w pracowni
Nauki o żywności i nauki weterynaryjne to dwa obszary nauk prowadzonych na UWM, które zostały sklasyfikowane w szanghajskim Globalnym Rankingu Przedmiotów Akademickich. I to na dobrych miejscach w świecie.

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata to zestawienie prowadzone przez Instytut Szkolnictwa Wyższego przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju - jeden z 4 najbardziej prestiżowych i najważniejszych światowych rankingów. Klasyfikuje osiągnięcia naukowe i badawcze wyższych uczelni. Oprócz rankingów uniwersytetów instytut prowadzi także Globalny Ranking Przedmiotów Akademickich (GRAS).

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie został w GRAS sklasyfikowany w 2 dyscyplinach - technologia żywności i nauki weterynaryjne. W obu dyscyplinach na pozycji między 201, a 300. Sklasyfikowano w nich tylko 4 polskie uczelnie: uniwersytety przyrodnicze w Poznaniu, Wrocławiu, SGGW oraz UWM. W technologii żywności osiągnęły one pozycje 151-200, a w weterynarii taką samą jak UWM, za wyjątkiem UP w Poznaniu (nie notowany w tej dyscyplinie).

Globalny ranking przedmiotów akademickich zawiera rankingi uniwersytetów w 54 dziedzinach z zakresu nauk: ścisłych, przyrodniczych, inżynierii, nauk medycznych, społecznych. GRAS 2021 obejmuje ponad 1800 z 4000 uniwersytetów w 93 krajach i regionach świata. W GRAS 2021 prowadzi Uniwersytet Harvarda legitymujący się 15 najlepszymi przedmiotami akademickimi przed Massachusetts Institute of Technology - 6 przedmiotów.

- Bardzo mnie cieszy, że w jednym z najbardziej prestiżowych rankingów znalazły się nasze dyscypliny związane z naukami przyrodniczymi. W strategii rozwoju UWM przewidzieliśmy działania mające na celu poprawę wizerunku naszej Uczelni na arenie międzynarodowej. Zależy nam na tym, aby Uniwersytet - z flagowymi dla siebie dyscyplinami – był obecny w ważnych rankingach. Jeśli będziemy dostrzegani przez parterów z zagranicy, wówczas łatwiej nam będzie budować międzynarodowe zespoły badawcze, a to z kolei przełoży się na nasz poziom umiędzynarodowienia w zakresie kształcenia – mówi prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM

- Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni z wysokich miejsc obu dyscyplin. W ramach Strategii rozwoju UWM na lata 2021-2030 pracujemy nad tym, aby w GRAS znalazły się kolejne dyscypliny oraz nad tym, aby UWM pojawił się we wszystkich 4 głównych międzynarodowych rankingach akademickich – AWRU, QS, THE i US News – komentuje prof. Paweł Wielgosz, prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni.

Prof. Małgorzata Darewicz – dziekan WNoŻ

Traktuję to jako nasz wielki sukces i wyróżnienie, ale szczerze mówiąc nie dziwię się temu. Czemu? Bo to jest efekt ostatnich 5-6 lat intensywnej pracy wszystkich pracowników naszego wydziału – ich wyjazdów na konferencje i staże, publikacji w dobrych czasopismach, coraz szerszej współpracy międzynarodowej. Efekt naszych wysiłków zaczyna być dostrzegany.

Prof. Bogdan Lewczuk – dziekan WMW.

Mnie też to specjalnie nie dziwi to, że się w rankingu znaleźliśmy. Polskie weterynaryjne jednostki naukowe są wysoko notowane na świecie. Pod względem liczby publikacji i cytowań - w pierwszej 10. lub 20. Nie wiem ile jest wydziałów weterynaryjnych na świecie, ale w Polsce te posiadające certyfikat Europejskiego Stowarzyszenia ds. Oceny Jakości Kształcenia na Wydziałach Weterynaryjnych– EAEVE są 3, w tym nasz od 2005 r. W Europie jest ich ok. 100. Spełnianie wymogów EAVE już gwarantuje wysoką jakość kształcenia.

Niedawno w rankingu Times Higher Education (THE) w klasyfikacji zrównoważonego rozwoju miast i społeczności UWM zajął 2. miejsce w Polsce. Jest to ranking opracowywany po raz 3. przez brytyjski tygodnik specjalizujący się w publikowaniu wiadomości na temat szkolnictwa wyższego. To czołowa publikacja w Wielkiej Brytanii.

Instytut Szkolnictwa Wyższego przy Uniwersytecie w Szanghaju zaczął publikować światowy ranking uniwersytecki przedmiotów akademickich w 2009. W 2017 r. wprowadzając ulepszoną metodologię opublikował GRAS po raz pierwszy. W tych rankingach wykorzystuje szereg obiektywnych wskaźników akademickich i danych stron trzecich do pomiaru wyników uniwersytetów w poszczególnych dziedzinach, w tym wyników badań, wpływów badawczych, współpracy międzynarodowej, jakości badań i międzynarodowych nagród akademickich. Do lutego 2021 r. w badaniu wzięło udział ponad 1000 profesorów z najlepszych światowych uniwersytetów.

lek