Doktorat bez lukru, ale ze wsparciem

Aleksandra Florczuk
Jakiego wsparcia najbardziej potrzebują doktoranci? Czy problem zdrowia psychicznego dotyka także ich? Aleksandra Florczuk, doktorantka UWM została jedną z ambasadorek PhD Mental Health, akcji Krajowej Reprezentacji Doktorantów, promującej zdrowie psychiczne studentów.

Badanie zdrowia psychicznego doktorantów, debatę ekspercką, uruchomienie poradni oferującej bezpłatne konsultacje psychologiczne przewiduje projekt Phd Mental Health, którego koordynatorem jest Krajowa Reprezentacja Doktorantów. W promowanie akcji zaangażowali się doktoranci z polskich ośrodków naukowych. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim od września ambasadorką akcji Phd Mental Health została mgr Aleksandra Florczuk z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością na Wydziale Nauki o Żywności, słuchaczka IV r. studiów doktoranckich.

- Jednym z warunków uczestnictwa w projekcie było prowadzenie konta w mediach społecznościowych. Jest nas 11 ambasadorek, bo tak się złożyło, że są to same kobiety, w całym kraju. Reprezentujemy nauki humanistyczne i techniczne. Rozmawiamy o zagadnieniach, z którymi mierzą się nie tylko doktoranci, ale i naukowcy. Promujemy zdrowe podejście do problemów przekonujemy, że w każdej sytuacji można znaleźć rozwiązanie - mówi Ola Florczuk.

Ambasadorzy starają się pokazać, jak wygląda życie doktoranta. Jak podkreśla Ola, jest to "doktorat bez lukru".

- Głównym problemem wielu doktorantów są trudności w porozumieniu z promotorami lub opiekunami naukowymi. pandemia jeszcze to nasiliła. My pokazujemy, że wprawdzie nie mamy wpływu na to z kim współpracujemy, ale w jaki sposób budujemy relacje - tak. Możemy się rozwijać wyłącznie wtedy, kiedy czujemy się komfortowo - podkreśla Ola Florczuk.

O powadze problemu zdrowia psychicznego studentów, na który wpływ wywarła trwająca od wielu miesięcy pandemia świadczą wyniki raportu Rzecznika Praw Pacjenta. Wynika z niego, że studenci uskarżali się na stres, mieli myśli samobójcze, zaburzenia lękowe, depresyjne, nerwice. Dokuczały im problemy adaptacyjne, zaburzenia osobowości, poczucie samotności czy kryzysy relacyjne.

Obciążenia psychiczne, związane ze studiami doktorskimi nie ominęły również ambasadorki z naszej uczelni. Ola Florczuk zaznacza jednak, że zawsze wtedy mogła liczyć na wsparcie swego promotora dr. hab. Marka Aljewicza, prof. UWM.

- Było milion chwil zwątpienia, myśli, że to rzucam i już nie wracam; wątpliwości, czy jestem wystarczająco dobra, aby mieć stopień doktora. Ja akurat mam szczęście, że pracuję w zespole, w którym mam wsparcie i to podkreślam na swoim profilu instagramowym. Ogromne wsparcie daje mi też mój promotor. Wiem, że mogłabym mieć najdziwniejsze pomysły na badania, ale kiedy porozmawiam o tym ze swoim promotorem, on mnie wysłucha, przekaże uwagi i zawsze na koniec dostanę odpowiedź - OK, masz zielone światło, działaj! To bardzo motywuje i dodaje skrzydeł - opowiada Ola i dodaje, że wielu doktorantów uskarża się też na samotność, brak wsparcia i poczucie, że musi sobie radzić samemu z wszystkimi problemami.

Ogólnopolskie badania dotyczące kondycji psychicznej doktorantów trwały do końca października, natomiast akcja zakończy się w grudniu tego roku. Interdyscyplinarny zespół złożony z psychologów, socjologów, statystyków i lekarzy psychiatrów przygotuje raport na temat stanu zdrowia psychicznego doktorantów. Odbyła się już debata ekspercka, podczas której omówiono dobre praktyki dotyczące zdrowia psychicznego. W kolejnym etapie przewidziano również uruchomienie pilotażowej Doktoranckiej Poradni Psychologicznej, oferującej bezpłatne konsultacje psychologiczne dla doktorantek i doktorantów.

- Do dyspozycji doktorantów będzie ok. 100 godz. bezpłatnych porad psychologicznych. Każda z ambasadorek zorganizuje też konkurs promujący zdrowie psychiczne wśród doktorantów. Co tydzień organizujemy też transmisje na żywo, podczas których opowiadamy o depresji, lęku, wypaleniu zawodowym, samotności. Wypalenie zawodowe od stycznia tego roku zostało uznane oficjalnie za jednostkę chorobową - informuje Ola.

Projekt PhD Mental Health uzyskał finansowanie z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki z zadania publicznego „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”. Chęć współpracy przy realizacji projektu wyraziły już Polska Akademia Nauk, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Doktoranckie Forum Uczelni Medycznych.

Aleksandra Florczuk w swojej pracy doktorskiej zajmuje się badaniem wpływu dodatku polisacharydów do produktów mleczarskich na metabolizm białek i tłuszczów podczas trawienia.

- Najprościej mówiąc, sprawdzam, jak organizm trawi tzw. żywność funkcjonalną. Badam, w jaki sposób i w jakich ilościach przyswajamy białko i tłuszcz z tych produktów. Człowiek dziennie spożywa od 1200 do 1400 g pokarmu, naszą rolą, jako naukowców jest zrobienie wszystkiego, aby jakość produktów była jak najwyższa - wyjaśnia Ola. Jej marzeniem jest kontynuować pracę naukową na macierzystej uczelni.

Link do akcji https://phdmentalhealth.pl/ i do profilu Aleksandry Florczuk na Instagramie https://www.instagram.com/_oja.flo/

mah