Dwie nagrody MUSICA IN VIA

Dwie nagrody na Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi zdobył zespół wokalny MUSICA IN VIA pod dyrekcją dr hab. Katarzyny Bojaruniec, prof. UWM, działający w Instytucie Muzyki Wydziału Sztuki UWM.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego odbywa się corocznie w październiku w Rumi w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych salezjanów św. Jana Bosko.  Inspiracją do jego zorganizowania była postać salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego, pracującego przez 26 lat w Rumi, wybitnego muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży. 23 października odbyła się jego 33. edycja. W ramach Festiwalu przeprowadzane są trzy konkursy: dla młodych organistów do 27 roku życia, zespołów chóralnych i na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.

MUSICA IN VIA wystartowała w 2. kategorii i zdobyła pierwsze miejsce i Złoty Dyplom w kategorii chórów kameralnych oraz wyróżnienie za kulturę brzmienia. W tym konkursie rywalizowało 9 zespołów chóralnych z Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Chełma, Polkowic, Wejherowa, Poznania i Kartuz.

Chór kameralny MUSICA IN VIA powstał z inicjatywy jego dyrygentki Katarzyny Bojaruniec i grupy studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w kwietniu 2011 r. Zespół prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując na terenie swojego miasta, a także poza jego granicami. MUSICA IN VIA aktywnie bierze udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach chóralnych.

Repertuar chóru obejmuje muzykę dawną i współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem utworów polskich kompozytorów współczesnych. W ostatnim czasie zespół dokonał kilku prawykonań utworów Lucjana Marzewskiego: Krzyżu Święty, Popule meus, U jeziórecka zimna wódecka, Oj z góry z góry koniku brunny, Sway, Ave Maria, Alleluja oraz Katarzyny Bojaruniec: Non omnis moriar –” poświęconego pamięci zmarłego w 2015 roku kompozytora, prof. Lucjana Marzewskiego oraz K. Bojaruniec Sicut lilium inter spinas (2019).

Ponadto, jako członek PZChiO, aktywnie uczestniczy w pracach społecznych tego Związku.

Nagrody w Rumi to nie pierwsze i nie jedyne osiągnięcia chóru. Więcej o jego dokonaniach można przeczytać na jego profilu na Facebooku

lek