Ekologiczne inicjatywy naukowców z UWM w plebiscycie Klimatyczni Warmii i Mazur

dr hab. M. Antolak prowadzi warsztaty
Fundacja „W Krajobrazie” dr. Mariusza Antolaka oraz blog Profesorskie Gadanie prof. Stanisława Czachorowskiego walczą o miano najlepszych proekologicznych działań w plebiscycie Klimatyczni Warmii i Mazur.

Plebiscyt Klimatyczni Warmii i Mazur, ogłoszony przez olsztyńską redakcję Gazety Wyborczej ma za zadanie promować i wybrać najlepsze proekologiczne działania w regionie. Wśród propozycji znalazły się aż dwie inicjatywy związane z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim Fundacja „W Krajobrazie” założona przez dr. Mariusza Antolaka z Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa i blog Profesorskie Gadanie prowadzony przez prof. Stanisława Czachorowskiego z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Prof. Czachorowski (na zdj.) jest znany ze swej aktywnej i wielopłaszczyznowej działalności edukatorskiej. Jest m.in. współtwórcą Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki i uczelnianym koordynatorem „Nocy Biologów”. Pierwsze wpisy na blogu Profesorskie gadanie ukazały się 16 lat temu, w sierpniu 2005 r. ale zanim pojawił się blog, prof. Czachorowski już prowadził swoją stronę internetowa, na której umieszczał różne przydatne studentom informacje i materiały. Kilkakrotnie Profesorskie Gadanie plasowało się w grupie najlepszych polskich blogów popularnonaukowych. Za działalność popularyzatorską profesor otrzymał w 2012 roku pierwszą nagrodę w konkursie serwisu Nauka w Polsce PAP „Popularyzator Nauki 2011” w kategorii Naukowiec/Instytucja Naukowa.

- Postawy proekologiczne są potrzebą chwili. Upowszechnianie wiedzy na blogu i w mediach społecznościowych wynika z wykorzystywania nowych kanałów komunikacji epoki cyfrowej. Nie zaniedbując dotychczasowych sposobów upowszechniania wiedzy, warto moim zdaniem wykorzystywać te nowe kanały, w tym przypadku blog. Pandemia i przejście na zdalne nauczania jeszcze wyraźniej pokazały walory takiego sposoby przekazywania treści: w małych porcja i dostępne w dogodnym dla odbiorcy czasie, nawet na telefonie komórkowym – mówi prof. Czachorowski.

Fundacja „W krajobrazie” (na zdj. dr hab. M. Antolak) powstała w 2018 roku i zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną.

- Staramy się uczyć życia w zgodzie z naturą i tłumaczyć, jak nasze codzienne decyzje wpływają na środowisko. Naszym konikiem jest ogrodnictwo i architektura krajobrazu. Uczymy, jak projektować ogrody, aby w jak najmniejszym stopniu szkodziły środowisku, aby zużywać w nich jak najmniej prądu, wody, sztucznych środków ochrony roślin i nawozów – wyjaśnia dr inż. arch. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM, założyciel fundacji.

Od kilku miesięcy fundacja mocno angażuje się w ogólnoeuropejską kampanię społeczną #OurFood.OurFuture.

- Tworzymy filmy edukacyjne, które udostępniamy w naszych mediach społecznościowych. Będzie je można również zobaczyć podczas tegorocznych Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Opowiadamy w nich m. in. o tym, jak przygotować oryginalne koreczki z wykorzystaniem liści lipy i szyszek świerku oraz jak przyrządzić niebanalne i insta friendly sosnersy. Mówimy o fleksitarianiźmie, zero waste i foodscapingu – podkreśla dr Antolak.

Niedawno fundacja pozyskała także kolejny grant, dzięki któremu będzie tworzyć ogrody społecznościowe na przedmieściach Olsztyna. Fundacja „W krajobrazie” dopiero się rozkręca, więc tym bardziej wyróżnienie w plebiscycie jest dla jej członków niezwykle cenne i ważne.

- W naszym województwie jest wiele osób i organizacji, które zajmują się tematyką ochrony środowiska od wielu lat. To wyróżnienie utwierdza nas w przekonaniu, że warto inwestować swój wolny czas w tego typu działania, daje siłę i inspiruje do kolejnych ponadnormatywnych aktywności. Praca na uczelni, w moim przekonaniu, do tego zobowiązuje – podsumowuje dr Antolak.

Warto podkreślić, że od wielu lat działania proekologiczne prowadzone są również na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Idea tzw. Zielonego Ładu realizowana na UWM to przede wszystkim maksymalne wykorzystanie potencjału naukowego przy jednoczesnym zachowaniu wymogów ochrony środowiska naturalnego. Mocną stroną uczelni są nauki związane z ochroną środowiska, ochroną zdrowia i produkcją zdrowej żywności.

Uniwersytet zmodernizował infrastrukturę kampusu, dzięki czemu łatwiej poruszać się tu rowerzystom. Odnowiony został, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii przyjaznych środowisku, prawie 200-letni park w zabytkowej części Kortowa. XIX-wieczne budynki sukcesywnie przechodzą termomodernizację, która znacznie obniża ich koszty eksploatacji.

Na liście ekologicznych hitów figurują też Fundacja Edukacji Leśnej Drzewice, Stowarzyszenie Zielony  Olsztyn oraz olsztynianin Łukasz Sudujko, inicjator ustawienia w Olsztynie 2 śmieciomatów. Wrzucając tam puszki ALU lub puste butelki PET można otrzymać bonusy do wykorzystania w sklepach.

Mieszkańcy regionu mogą głosować za pomocą specjalnego linku, umieszczonego na stronie internetowej GW. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi w najbliższy weekend (13-15.08.) podczas Olsztyn Green Festival.

mah, syla