Z empatią podchodzą do studenckich problemów

Zespół psychologów i psychoterapeutów wspierających studentów w Akademickim Ośrodku Pomocy Psychologicznej i Terapii
Wchodzisz w dorosłe życie, które cię przerasta? Masz problemy emocjonalne? A może po prostu nie wiesz co dalej…? Skorzystaj z darmowej pomocy psychologicznej oferowanej przez Akademicki Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Terapii „Empatia”.

Z prowadzonych we wcześniejszych latach badaniach wynika, że nawet 15% studentów naszej uczelni miało problemy z autoagresją lub próbowało popełnić samobójstwo. Ale to nie jedyne problemy, z którymi się borykają młodzi ludzie. Rozpoczęcie studiów to trudny okres dla wielu z nich. Stają się dorosłymi, którzy w wielu przypadkach muszą nauczyć się żyć samodzielnie, z dala od rodziny i starych przyjaciół. Nie czują się bezpiecznie. Jak zatem mają odnaleźć się w nowej sytuacji?

Pomocą służą pracownicy Wydziału Nauk Społecznych, którzy bezpłatnie oferują wsparcie i pomoc psychologiczną studentom. W czerwcu powstał Akademicki Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Terapii pod nazwą „Empatia".

- Na naszym wydziale jest wielu psychologów i pedagogów, którzy mają uprawnienia terapeutyczne. Oferują pomoc studentom, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami osobistymi, lękowymi, depresyjnymi, emocjonalnymi, ale też takimi, które są związane z normalnym etapem rozwoju tzn. rozpoczęciem nowego życia, wyprowadzką z domu. Problemy z wchodzeniem w dorosłość, z zerwaniem pępowiny są dosyć częste - mówi przewodnicząca Rady Programowej Ośrodka, prof. Beata Krzywosz-Rynkiewicz, kierownik Katedry Psychologii Rozwoju i Edukacji i psycholog.

Problemy ze zdrowiem, a problemy emocjonalne

W Empatii pomoc znajdą również studenci, którzy szukają odpowiedzi na pytania: co chciałbym robić? kim chciałbym być? Jaki jest mój potencjał?

- Od wielu lat prowadzę zajęcia z psychologii i rozwoju osobistego. Ponad 25 lat pracuję na naszej uczelni. Na naszym wydziale tego typu zajęcia znajdują się w programie. Niestety na innych wydziałach są niemal nieobecne. Warto też dodać, że często nasze problemy zdrowotne mogą wynikać z problemów emocjonalnych. Niedawno rozmawiałam z naszym uniwersyteckim lekarzem dr. Wawrykiem o utworzonym Akademickim Ośrodku Pomocy Psychologicznej i Terapii. Podszedł do tego bardzo entuzjastycznie, ponieważ w swojej pracy styka się ze studentami z problemami zdrowotnymi, których przyczynę diagnozuje właśnie w sferze emocjonalno-osobowościowej – wyjaśnia prof. Beata Krzywosz-Rynkiewicz.

Trzecim zadaniem Empatii jest promowanie zdrowia psychicznego. Ośrodek współpracuje z zaprzyjaźnionymi psychologami i psychoterapeutami, którzy są indywidualnymi terapeutami, albo pracują w różnych instytucjach, np. związanych z leczeniem uzależnień.

- Dla nas to trudna sytuacja, kiedy o pomoc zwraca się student, którego uczymy. W sprzeczności z etyką jest prowadzenie terapii, czy dawanie wsparcia takiemu studentowi, którego potem musimy egzaminować. Mamy o tyle komfortową sytuację, że możemy oferować wiedzę, ale możemy także przekierować do naszych koleżanek i kolegów – dodaje prof. Beata Krzywosz-Rynkiewicz.

Wsparcie grupowe i rozwój osobisty

Dr Lidia Willan-Horla, z Katedry Pedagogiki Społecznej, licencjonowana trenerka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oferuje studentom wsparcie grupowe.

- Prowadzę zajęcia z komunikacji interpersonalnej ze studentami pedagogiki. To niezwykle potrzebna forma zajęć. Studenci mogą pobyć razem, zintegrować się, mogą nawiązać relacje i zastanowić się w jaki sposób się komunikują. Na takich zajęciach wychodzi mnóstwo różnego rodzaju problemów, z którymi się zmagają, przede wszystkim właśnie tych związanych z wkroczeniem w dorosłe życie. Bardzo często szukają też swojej tożsamości i zastanawiają się jacy są. Jedna z dziewczyn na ostatnich zajęciach powiedziała, że właśnie uświadomiła sobie, że będzie ze sobą już zawsze. Takie warsztaty proponujemy także studentom innych wydziałów, aby mogli regularnie spotykać się w niewielkiej grupie wsparcia. Zajęcia socjoterapeutyczne oczywiście są dobrowolne, a ich uczestnicy będą mieli zapewnioną dyskrecję i pełną akceptację. Będą mogli porozmawiać o swoich problemach, o tym co ich trapi, a także zastanowić się, jakie mają zalety i co stanowi ich mocną stronę – mów dr Lidia Willan-Horla.

Psychoterapia indywidualna

Studenci z depresją, zaburzeniami lękowymi czy też problemami z odżywianiem wsparcie otrzymają podczas terapii indywidualnej. Psychoterapeutką poznawczo-behawioralną jest dr Małgorzata Obara-Gołębiowska.

- Swoją pomoc kieruję przede wszystkim do studentów doświadczających różnego rodzaju problemów depresyjno-lękowych oraz tych związanych z zaburzeniami odżywiania, z problemami związanymi z kontrolowaniem masy ciała. Od lat pracuję jako psychoterapeuta na Oddziale Leczenia Otyłości w szpitalu miejskim. Często jest tak, że problemy z jedzeniem są związane właśnie z depresją, lękiem, problemami adaptacyjnymi. Najczęściej problem ten dotyczy kobiet – podkreśla dr Małgorzata Obara-Gołębiowska.

Pomoc dla 300 studentów w ciagu roku

Akademicki Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Terapii nie jest jednak pomysłem nowatorskim. Już w 2005 r. m.in. z inicjatywy dr Aliny Rozłuckiej z Katedry Pedagogiki Opiekuńczej powstał pierwszy Punkt Pomocy Psychologicznej „Empatia". Wynikiem działalności punktu było powstanie nowego przedmiotu – współczesny człowiek wobec zagrożeń alkoholem, a także liczne konferencje naukowe, m.in „Stop narkotykom" oraz „Dopalacze, dlaczego nie".

- Prowadziliśmy grupy socjoterapeutyczne dla osób z problemami DDA oraz osób funkcjonujących w rodzinach niewydolnych wychowawczo. Co roku 1 grupę. Najczęściej poruszane problemy to poczucie osamotnienia, opuszczenia, depresja, próby samobójcze i autoagresja. Prowadziłam wówczas badania co 5 lat, z których wynikało, że próby samobójcze i autoagresja obejmowały ok. 15% naszych studentów – podkreśla dr Alina Rozłucka. – Wśród innych problemów dotykających studentów były: trudności związane z życiem w rodzinie alkoholowej, nieradzenie sobie z trudnymi emocjami, lękami, trudności w podejmowaniu optymalnych rozwiązań, decyzji. Dużą grupę stanowili studenci, którzy mieli trudności w relacjach z partnerami. Jestem nic nie warta. Co ja robię na tych studiach? To grupa studentów, którzy czują się niedowartościowani, mają niską samoocenę. Co trzecia osoba, z którą pracuję ma trudności z tożsamością i coraz częściej z tożsamością seksualną – dodaje dr Alina Rozłucka.

Rocznie z Punktu Pomocy Psychologicznej korzystało nawet 300 studentów. Inicjatywa jest na tyle interesująca, że z takiej pomocy z chęcią skorzystaliby także pracownicy UWM.

- Nie zastanawialiśmy się jeszcze nad tym, ale niewykluczone, że w przyszłości taką ofertę przygotujemy – dodaje prof. Beata Krzywosz-Rynkiewicz.

Sylwia Zadworna

Akademicki Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Terapii świadczy pomoc bezpłatnie. W spotkaniach indywidualnych czy też grupowych udział mogą wziąć wszyscy studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Informacje dotyczące miejsca i godzin przyjmowania poszczególnych terapeutów znajdują się na stronie internetowej.