Jubileuszowa wystawa artystów Wydziału Sztuki UWM

"Rzeczywistość i wyobraźnia" - to wystawa przygotowanej z okazji jubileuszu 30-lecia Instytutu Sztuk Pięknych UWM. Prace można oglądać w olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych. Wernisaż online odbył się 11 marca.

Na wystawie prezentowane są prace ponad 20 artystów związanych z Wydziałem Sztuki UWM. Można oglądać dzieła z zakresu projektowania graficznego, multimediów, fotografię, rzeźbę, grafikę warsztatową, malarstwo. Trwająca już prawie rok epidemia wirusa SARS-CoV-2 wymusiła na organizatorach zmianę planów. Jubileuszowa wystawa, która miała odbyć się w listopadzie ubiegłego roku, została otwarta 11 marca w olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych. Wernisaż odbył się online.

- Będzie można zobaczyć twórczość wszystkich pracowników, wszystkich artystów związanych z Instytutem Sztuk Pięknych, ale także prace zaproszonych gości, to znaczy artystów, którzy swoją twórczością wspierali i budowali nasz instytut w przeszłości. Spektrum prac jest szerokie, tak jak szeroka jest twórczość naszej kadry dydaktycznej – mówi prof. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie.

- To podsumowanie 30-lecia Instytutu Sztuk Pięknych. Pokazujemy prace, które mają prowokować, zdumiewać, interesować zwiedzających i mam nadzieję, że tak będzie – dodaje prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki.

W wystawie uczestniczą: prof. dr hab. szt. Małgorzata Chomicz, dr hab. Zygmunt Droński, prof. UWM, dr hab. Antoni Grzybek, prof. UWM, dr hab. Marzena Huculak, prof. UWM, prof. Wioletta Jaskólska, dr hab. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, prof. UWM; dr hab. Piotr Obarek, prof. UWM; prof. dr hab. szt. Janusz Połom; dr hab. Marek Szczęsny, prof. UWM; dr hab. Aleksander Woźniak, prof. UWM; dr hab. Reanata Zimnicka-Prabucka, prof. UWM; dr hab. Maja Baranowska; dr Joanna Bentkowska-Hlebowicz; dr hab. Andrzej Popiel; dr Izydor Borys; dr Jarosław Bujny; dr Anna Drońska; dr Jan Ragło; dr Miłosz Piotrowski; mgr Maciej Łojewski; mgr Zbigniew Urbalewicz; mgr Marcin Piotrowicz oraz zaproszeni goście.

Prace artystów można oglądać w BWA od 11 marca do 25 kwietnia. Na razie wyłącznie online.

- Mamy nadzieję, że przyjdzie niedługo taki moment, w ktorym do galerii odbiorcy sztuki będą mogli zawitać fizycznie – informuje prof. Kulikowska-Parkasiewicz.

- Jesteśmy taką sytuacją już zmęczeni. Inny jest odbiór koncertu, kiedy możemy wczuć się w emocje wykonawców, a inny kiedy siedzimy na fotelu i słuchamy tego online. To samo jest z pracami plastyków, których dzieła muszą być oglądane z bliska. Trzeba podejść do przodu, potem cofnąć się, żeby zobaczyć, co się na obrazie dzieje. Żadne zdalne oglądanie nie zastąpi kontaktu osobistego. Artyści cierpią z powodu braku takiego kontaktu – podsumowuje prof. B. Błoński.

Na oficjalne otwarcie czeka także wystawa absolwentów Instytutu Sztuk Pięknych UWM. Jeszcze wiosną będzie można ją oglądać w kortowskiej galerii Stara Kotłownia.

opr. mah, źródło: Radio UWM FM