Lato sukcesów artystycznych

nagrodzony plakat na biennale w Peru
Artyści z Instytutu Sztuk Pięknych UWM mocno zaznaczają swą obecność na międzynarodowych wystawach. Prace dr. Jarosława Bujnego, grafika i wykładowcy można oglądać na biennale wzornictwa w Peru oraz wystawie plakatów we Włoszech.

Międzynarodowe biennale sztuki projektowej w Peru ma za cel promowanie tej branży. W jego pierwszej edycji uczestniczyło 78 krajów świata z czterech kontynentów. Z ponad 500 wystawcami, jest największą ekspozycją w Ameryce i jedną z najliczniejszych na świecie. W tegorocznej edycji nadeszło prawie 96 tys. zgłoszeń z całego świata od prawie 66 tys. projektantów. W kategorii plakatu (Poster design) nadesłano ponad 12 tys. prac.

Dr Jarosław Bujny, artysta grafik z Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego znalazł się w gronie 30 artystów z Polski, których prace zostały wybrane przez międzynarodowe jury do ekspozycji. Na wystawę trafi plakat zaprojektowany przez dr. Bujnego z okazji 30-lecia Instytutu Sztuk Pięknych UWM.

- To wspaniała wiadomość, tym bardziej że plakat był zaprojektowany na wystawę " Rzeczywistość i wyobraźnia", prezentującą dorobek wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych – cieszy się dr Bujny.

Inna praca dr. Bujnego, plakat "Home skull" trafiła do finału i zostanie zaprezentowany podczas CHEAP STREET POSTER ART FESTIVAL, 8. edycji festiwalu plakatu ulicznego w Bolonii we Włoszech. Festiwal rozpoczął się 5 lipca.

- Moja praca została zaprezentowana na VIA TRIUMVIRATO Blocco 2. Tytułem przewodnim tej edycji było hasło "POST". Jak piszą organizatorzy we wstępie: "POST to zaproszenie skierowane do artystów, którzy używają współczesnych języków wizualnych: znaków i obrazów, prowokacji i projektów przełożonych na plakaty, które od tej edycji stają się większe i przechodzą od czerni i bieli do koloru” – wyjaśnia dr Bujny.

Kolejne lato przyniosło dr. Bujnemu sukces artystyczny. W ubiegłym roku dr Bujny znalazł się w gronie laureatów biennale plakatu w Boliwii. Jego praca „Looking for love” została uznana za najlepszą w kategorii plakat społeczny.

opr. mah

Dr Jarosław Bujny jest absolwent Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom magisterski z wyróżnieniem. Dwukrotnie otrzymał nagrody, stypendia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla doktorantów za wybitne osiągnięcia za 2015 rok oraz ponownie za 2016 rok. Stypendysta Ministerstwa Kultury rządu kanadyjskiego, a także Prezydenta Miasta Gdańska. Laureat m.in. nagród: Prezydenta Miasta Gdyni „Galiony Gdyni” za kreację artystyczną w 2017 r., Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców i Naukowców w dziedzinie grafiki użytkowej z 2001 r.

Jest finalistą wielu konkursów plakatu, wyróżnionym między innymi na: Taipei International Design Award 2016, w kategorii Visual Communication Design. Jego plakaty były na finałowych wystawach najważniejszych konkursów plakatowych na całym świecie m.in.; w Toyama Japonia, Lahti w Finlandii, Szanghaju w Chinach, Włoszech, Moskwie, Mons w Belgii Boliwii, w Wenezueli, Meksyku, Chinach, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii i Turcji. Kurator i organizator wystaw m.in. w Kanadzie, Francji, Niemczech. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Występował na konferencjach i sympozjach o projektowaniu graficznym w Polsce, Austrii, Indiach. Prowadził warsztaty i wykłady ze studentami w Niemczech, Finlandii. Publikuje teksty krytyczne o projektowaniu.

Prowadzi autorskie studio graficzne, zajmującego się kreacją i realizacją projektów graficznych i multimedialnych, identyfikacji wizualnych, ilustracji, rozwiązań wizualnych dla klientów komercyjnych, instytucji kultury oraz wydawnictw. Jego projekty publikowane były m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Nesweeku”, „New York Timesie” itd.

Członek zarządu Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, od 2012 roku. www.stgu.pl, największego polskiego stowarzyszenia projektantów grafiki użytkowej.

w kategorii