Medycyna to zadanie nie tylko UWM

szpital uniwersytecki
Dalszy rozwój medycyny to zadanie nie tylko Uniwersytetu, ale także władz Olsztyna, województwa oraz olsztyńskich placówek medycznych. Taką deklarację zgłosili uczestnicy spotkania zwołanego przez rektora UWM.

Podczas spotkania kolegium rektorskiego UWM z pracownikami Collegium Medicum UWM, które odbyło się 19 czerwca prof. Ryszard Górecki zobowiązał się do zwołania zebrania z przedstawicielami władz i dyrektorami szpitali olsztyńskich dla omówienia przyszłości olsztyńskiej medycyny. Takie spotkanie odbyło się 9 lipca. W spotkaniu oprócz kolegium rektorskiego uczestniczył. min. marszałek województwa, wicewojewoda i prezydent Olsztyna oraz przedstawiciele olsztyńskich szpitali.

Rektor UWM prof. Ryszard Górecki zaproponował zebranym utworzenie społecznej rady do spraw rozwoju medycyny, do której wejdą samorządowcy, przedstawiciele rządu oraz kierownictwa szpitali i środowiska pielęgniarek.

– Dzięki tej współpracy będziemy mogli m.in. pozyskać więcej pieniędzy na rozwój naszych placówek – wyjaśniał rektor Górecki. - Pierwszym zadaniem będzie pokazanie problemów i poprawa struktury istniejących już szpitali, ich specjalizacji. Jeżeli będzie taki wniosek to w mojej opinii będzie szansa zdobycia dofinansowania medycznego w naszym mieście. Takiej rady jeszcze nie mieliśmy, bo nikt do jej utworzenia nas nie zainspirował – wyjaśniał rektor.

– Rozwój medycyny w mieście i na naszej uczelni to nierozłączna kwestia. Taka rada jest potrzebna. Trzeba radzić, jak pozyskiwać środki na rozwój medycyny. Razem walczymy o pieniądze – zgodza się Sławomir Sadowski - wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Podobna opinię wygłosił marszałek województwa.

– Musimy działać kompleksowo. Generalnie chodzi o kwestie zabezpieczenia kadry medycznej i pielęgniarskiej dla regionu. Musimy również bardziej zadbać o rozwój ośrodków geriatrycznych w regionie – dodaje Gustaw Marek Brzezin - marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Zbieżne zdanie ma prezydent Olsztyna.

– Trzeba inwestować w kadrę i infrastrukturę. Powinniśmy dążyć do dynamicznego rozwoju medycyny na  uczelni. A z drugiej strony powinniśmy poprawiać infrastrukturę placówek służby zdrowia, która pozostawia jeszcze wiele do życzenia – uważa Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

opr. lek, fot. Michał Ciucias, Jerzy Karbownik

 

w kategorii