Na UWM odbył się XVI Olsztyński Salon Maturzystów

Po trzech latach przerwy ponownie w formie stacjonarnej odbył się Olsztyński Salon Maturzystów. W Centrum Konferencyjnym UWM uczniowie przygotowujący się do egzaminu dojrzałości mogli dowiedzieć się, jaka będzie nowa matura 2023 oraz zapoznać się z naszą uczelnią i Kortowem.

To już szesnasta edycja Salonu Maturzystów. W tym roku odbywa się w czternastu miastach w Polsce – wojewódzkich oraz dużych ośrodkach akademickich.

Prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich, podkreślał, że jest to ważne wydarzenie dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

- Świadczy o tym odzew maturzystów z Olsztyna oraz z regionu, którzy bardzo licznie przyjechali dzisiaj do Centrum Konferencyjnego UWM. Podczas krótkiego wystąpienia mówiłem o zaletach studiowania w Kortowie, ale także o unikatowych walorach miasteczka akademickiego. Zresztą nie trzeba zbyt wiele mówić, bo wystarczy przyjść i zobaczyć, jak piękny jest nasz kampus i jak wspaniale się rozwija. Na wynik tegorocznej rekrutacji patrzymy z optymizmem. Miejmy nadzieję, że wszyscy, którzy zadeklarowali chęć studiowania na naszej uczelni, pojawią się w październiku i spędzą z nami najbliższe lata – mówił rektor Przybyliński.

Współorganizatorem Salonu Maturzystów jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Jej przedstawiciel, Andrzej Wyszyński, podkreślał, że w tym roku niezwykle ważne było to, aby przekazać jak najwięcej informacji o nowej maturze.

- Salon Maturzystów to spotkanie matury z uczelnią. Te spotkania zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem – w ciągu jednego dnia przewijają się tysiące młodych ludzi. Dzisiaj omawialiśmy przede wszystkim nowe zasady zdawania matury, które będą obowiązywały od 2023 roku. Są zmiany, więc warto się z nimi zapoznać, żeby nie popełnić błędów. Ponadto Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przygotował bogatą ofertę spotkań, prezentacji i wykładów. Nie zabrakło także przedstawicieli uczelni spoza Olsztyna – wyliczał.

Od rana do Centrum Konferencyjnego UWM przychodziły tłumy młodych ludzi, których czeka przystąpienie do matury. Mogli m.in. odwiedzić uczelniane lub wydziałowe stoiska, zapoznać się z ofertą kształcenia UWM, a także posłuchać ekspertów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE), którzy przekazali wiele cennych informacji o nowej maturze.

Podczas rozmów z uczniami było widać, że lekki stres wywołuje u nich nowa matura, więc z chęcią skorzystali z oferty tegorocznego Salonu Maturzystów.

- Na tegorocznym Salonie Maturzystów interesowały mnie w szczególności spotkania, na których można było dowiedzieć się, jak będzie wyglądała nowa matura 2023 – mówi Ania, uczennica III LO w Olsztynie. Chciałam też zobaczyć, jaką ofertę mają inne uczelnie, chociaż i tak planuję zostać w Olsztynie i studiować na UWM - dodaje.

Z kolei Kacper z LO Centrum Naukowo-Biznesowego im. Cichociemnych w Olsztynie wiąże swoją przyszłość z wojskiem.

- Przyszedłem tutaj, żeby dowiedzieć się, jak będzie wyglądała matura 2023, na co trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę i czym będzie różniła się od poprzedniej - mówił w rozmowie z nami.

Poza Olsztynem Salon Maturzystów odbył się lub odbywa się w Kielcach, Wrocławiu, Lublinie, Rzeszowie, Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie,  Białymstoku, Łodzi, Gliwicach oraz Krakowie.

Marta Wiśniewska