Na UWM rozpoczęły się 20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki [RELACJA]

Chociaż Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki odbywają się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim po raz 20., nie straciły niczego z młodzieńczej werwy! Poprzeczka wisi wysoko, a debiutująca w roli organizatorów załoga Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera", ma ambicje, abyśmy o tym wydarzeniu długo nie zapomnieli! Zapraszamy do śledzenia relacji!

Wystarczy rzut oka na program jubileuszowej edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, żeby przekonać się, że wybór dotyczący tego, jakie zajęcia lub warsztaty wybrać, nie będzie łatwy. Organizatorzy zadbali o to, żeby oferta była bardzo urozmaicona. Prowadzący zajęcia zaproponowali ciekawe tematy, które zostały one skatalogowane w pięciu sekcjach: „Tajemnice Przyrody”, „Zdrowe Życie”, „Świat Technologii”, „Bez Granic” oraz „Sztuka w Nas”.


PIĄTEK, 23 WRZEŚNIA

 


 

8:12 Zaczęliśmy już ostatnią część 20. edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

 

9:44 Współczesny świat zmienia się tak szybko, że na opanowanie nowej wiedzy czasami mamy zaledwie kilka tygodni. Jak umożliwić mózgowi przyswajanie tak wielu informacji, opowie Ewelina Strawa

O godzinie 10 rozpocznie się wykład  Jak uczyć się efektywnie zgodnie ze swoimi predyspozycjami i tym, jak lubi uczyć się nasz mózg? 

 

11:44 Po swoim wykładzie Ewelina Strawa powiedziała "Wiadomościom Uniwersyteckim": - Dzisiaj mówiłam o tym, jak się uczyć efektywnie, jak wykorzystać nasz najważniejszy organ, czyli mózg. Ale także o emocjonalnej inteligencji czy - inaczej - stylach nauki. Musimy pamiętać, że każdy uczy się inaczej, jesteśmy różni. Powinniśmy uczyć się zgodnie z naszymi predyspozycjami i jednocześnie wychodzić z naszej strefy komfortu. Jeśli ktoś np. uczy się przez śpiew, to powinien tak robić, ale także dodawać trochę innych elementów.

 

 

12:23 Telewizja Kortowo sprawdza, z jakimi wrażeniami Wydział Medycyny Weterynaryjnej opuszczają uczestnicy ODNiS.

 

 

 14:06 Wiele wskazuje na to, że stacjonarna forma Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki ma dużą grupę fanów.

 

 

 

 14:22 Odwiedzamy wystawę owadów krajowych i egzotycznych

 

 

15:38 W każdym z nas drzemią ukryte pokłady energii. Jak je uwolnić i dostać mentalnego kopa? O tym mówił dziś Rafał Malinowski, trener przygotowania mentalnego.

 

19:33 Na zakończenie jubileuszowej edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki odbyła się gala, podczas której Rektor UWM wręczył nagrody osobom, które przez te dwie dekady były wyjątkowo zaangażowane w przygotowanie wydarzenia. Zwracając się do uczestników gali, prof. Jerzy Przyborowski przypomniał, że dla naukowców nauka jest "chlebem powszednim". Tym, co może niepokoić, jest jednak swoisty przewrót, który - jak mówił Rektor UWM - dokonuje się w myśleniu społeczeństwa, gotowego wierzyć w teorie, które nie tylko nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, ale są w oczywistej sprzeczności z ustaleniami naukowców. I właśnie dlatego, zdaniem prof. Przyborowskiego, tak ważna jest popularyzacja nauki. 

Swoje statuetki przygotował też Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. W jego imieniu wręczyła je Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Wydarzenie uświetnił występ duetu muzycznego: Liliany Przyborowskiej i Dominika Jastrzębskiego.

 

 

 

 

 

 

 


CZWARTEK, 22 WRZEŚNIA 

 

8:55 Drugi dzień festiwalu promującego naukę już się rozpoczął! Przed nami wiele atrakcji, w tym m.in. spotkania z gośćmi specjalnymi wydarzenia:

Anna Urbańska Jak dogadać się w rodzinie lepiej znając swój mózg? - godz. 10:00

  Jak zresetować i zrelaksować swój mózg? - godz. 11:30

Paweł Jarząbek Pieniądze są 6 zmysłem. Człowiek musi je mieć aby rozwinąć 5 pozostałych - godz. 14:00

Zapraszamy do Auli Karmazynowej w Centrum Konferencyjnym UWM. I przy okazji przypominamy, że czekają tam ciekawe wystawy!

 

 

 

 

 

10:33 Kortowo odwiedzają liczne grupy uczniów ze szkół z regionu. Uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Słupach poznają dziś świat minerałów.

Dr Paweł Sowiński z Wydział Rolnictwa i Leśnictwa, który prowadzi zajęcia, mówił: - Są to warsztaty o świecie minerałów i skał. Prezentujemy charakterystyczne i ciekawe minerały, które można wykorzystać w życiu człowiek. Czasami nawet nie wiemy, jak często korzystamy z nich w naszym codziennym życiu. Np. kwarc, główny składnik piasku albo minerały ilaste, które są wykorzystywane w budownictwie jako budulec. Pokazujemy bogate zbiory, które posiadamy w Katedrze, a z których na co dzień korzystają studenci.

 

 

12:33 Mobilna wystawa, która dostępna jest w naszej Bibliotece Uniwersyteckiej, cieszy się dużym zainteresowaniem. I nie ma w tym niczego dziwnego, bo i klocki są duże! 

 

 

13:14 Nasze kamery, mikrofony i aparaty towarzyszą uczestnikom 20. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

 

 

 

13:32 - Do Kortowa przyjeżdżają ludzie z różnych miejscowości. Żartujemy, że średnia wieku osób przebywających w naszym kampusie się zdecydowanie obniżyła - mówią organizatorzy wydarzenia. 

 

 

13:53 Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie zaprasza na wystawę i grę "Patroni kortowskich ulic".

 

 

14:44 Podczas naszego festiwalu popularyzujemy nie tylko naukę, ale i sztukę. Agend kulturalnych jest na UWM sporo, więc z przyjemnością przedstawiamy je uczestnikom ODNiS.

15:11 Z prof. Leszkiem Błaszkiewiczem, astronomem naszego Uniwersyetu i gościem Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki rozmawiamy o wodorze. 

 

17:22 Anna Urbańska zachęcała dziś do tego, by lepiej pozać swój mózg i dać mu szansę na relaks.

 

 

20:02 A na koniec dnia - krótkie podsumowanie tego, co działo się dzisiaj na 20. Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki!

 

 


 

ŚRODA, 21 WRZEŚNIA


 

8:05 Pierwsze grupy odwiedzających Kortowo już korzystają z zajęć i warsztatów oraz przyglądają się wystawom w Centrum Konferencyjnym UWM i naszej uniwersyteckiej bibliotece.

 

 

 

 

Mobilna pracownia kreatywna „przeBUDOWA" składa się z nowatorskiego systemu wielkich klocków, które pozwalają na tworzenie budynków, zamków, mostów, tuneli, akweduktów czy postaci. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa „Zmysł” to szansa, by ocenić zakres swojego wzroku czy słuchu, rozpoznać niewidzialny przedmiot, odgadnąć zapach… Wszystko to dzięki interaktywnym doświadczeniom.

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa „Poznaj i odkryj siebie”, składa się z17 eksponatów interaktywnych, w których obszernie zaprezentowana została anatomia i budowa ludzkiego organizmu.

 

 

 

 

 

 

9:02 W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie wydarzeniom przyglądają się i organizatorzy (reprezentowani przez Mateusza Pikulińskiego, kierownika "Kortosfery"), i uniwersyteckie media (Piotr Szauer, redaktor naczelny Radia UWM FM).

 

 

 

 9:10 W Kortowie trwają różne zajęcia, między innymi:

 W wybranych wydarzeniach można brać udział za pośrednictwem Internetu!

Kolorowy i fascynujący świat mikroorganizmów 

Przygody chruścika Niprzyrówki

 

9:30 Warto wiedzieć, że wydarzenia towarzyszące Olsztyńskim Dniom Nauki i Sztuki odbywają się nie tylko w kampusie UWM. Archiwum Państwowe w Olsztynie zaprosiło np. na zajęcia poświęcone dziejom Olsztyna

 

Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego proponuje z kolei zwiedzenie Domu Polskiego z przewodnikiem.

9:34 Ze swoimi mikrofonami, aparatami i kamerami zaglądamy do różnych sal. Posłuchaliśmy na przykład, o czym rozmawiali uczniowie, którzy gościli w Katedrze Entomologii, Fitopatologii i Diagnostyki Molekularnej na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa.

 

 

Na zajęcia pt. „Grzyby, jakich nie znacie” przyszła klasa V z Zespołu Szkół na 1 w Olsztynie, który mieści się przy ul. Bałtyckiej. Zajęcia prowadzą dr hab. Marta Damszel, prof. UWM i mgr Bartosz Porzuc.

– Z czym wam się kojarzy fitopatologia? – pyta uczniów prof. Damszel.
– Z niczym – odpowiadają chórem.
– Z czymś nienormalnym – słychać jeden głos.
– Dobrze – chwali profesor i powoli wprowadza dzieci w to, czym się zajmuje fitopatologia. Po chwili pyta ponownie:
– A gdybyście się położyli na ściółce w lesie, to co moglibyście zauważyć?
– Robale – strzela jeden chłopiec.
Teraz prof. Damszel cierpliwie wyjaśnia, czym się różnią robale, czyli robaki, od owadów. I w taki sposób przebiega dalsza część pokazu.
– Klasa jest aktywna i uznałam, że takie zajęcia będą dla niej ciekawe. To nie jest mój pierwszy udział z uczniami w Dniach Nauki. Bywałam tu także z licealistami, gdy uczyłam w liceum – mówi Martyna Ziółkowska, nauczycielka chemii i geografii.
– Nie ukrywam, że to dla mnie także okazja do podpatrzenia warsztatu nauczycielskiego. Warto wiedzieć, jak wiedzę przekazują inni – dodaje.
 
 
 
 
9:45 Na zajęcia "Skarby naszych drzew" (Katedra Leśnictwa i Ekologii Lasu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa) z klasą III D ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie przyjechała nauczycielka Iwona Tankielun.

– Jestem tu z uczniami co roku. Wizyta na Dniach to dla nich ważne wydarzenie i urozmaicenie. Wybieram zawsze takie zajęcia, które zawierają jakieś doświadczenie, bo takie uczniowie dobrze zapamiętują – zapewnia Iwona Tankielun, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, absolwentka WSP w Olsztynie.

Uczniowie wprost nie mogą się doczekać zajęć. A po odkryciu skarbów drzew czeka jeszcze na nich fascynując świat minerałów, czyli praktyczne ciekawostki na temat minerałów i skał oraz ich znaczenie dla człowieka.

 

 

9:56 W Sali Karmazynowej Centrum Konferencyjnego UWM o godz. 10 rozpoczyna się spotkanie z Michałem Krupińskim, który będzie zachęcał do tego, aby odważyć się zostać fizykiem. W Sali Błękitnej mowa będzie w tym czasie o technologii blockchain, a w Cytrynowej - o tajemnicach, które kryje... winda. Zapraszamy!

10:00 Tuż po otwarciu 20. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki rozmawiamy z Mateuszem Pikulińskim, kierownikiem Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera", które w tym roku po raz pierwszy organizuje to wydarzenie.

 

 

 

 

10:25 Zaglądamy do sali, w której trwa spotkanie z fizykiem Michałem Krupińskim!

Kiedy tylko była okazja, zapytaliśmy gościa ODNiS o jego wrażenia z uczestnictwa w jubileuszowej edycji naszego festiwalu.
 
- Mimo że jestem z oddalonego sporo od Olsztyna Krakowa - to słyszałem o Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki już kilka lat temu, więc rozgłos w Polsce na pewno państwo mają - powiedział w rozmowie z "Wiadomościami Uniwersyteckimi" dr hab. Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. - Po raz pierwszy jednak uczestniczę jako autor wykładu i muszę przyznać, że jestem pełen szacunku i podziwu dla organizatorów, że utworzyli tak dużą imprezę naukową. Nie byłem świadomy, ile warsztatów, pokazów i wykładów się tutaj odbywa. Naprawdę jest to jedno z największych, jeśli nie największe, wydarzenie tego typu w Polsce.

 

 

 

11:11 O godzinie 12 Salę Karmazynową przejmie we władanie prof. Leszek Błaszkiewicz, astronom z naszego Uniwrsytetu, który opowie o tym, czy wodór będzie paliwem przyszłości.

 

11:20 Podczas wizyty w Kortowie trzeba, po prostu trzeba!, zajrzeć do naszego uniwersyteckiego ogrodu!

 

12:11 Uczestnicy Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki w mediach społecznościowych dzielą się swoimi wrażeniami z pobytu w naszych uniwersyteckich salach i pracowniach. Niektórzy przyjeżdżają z bliska, inni muszą pokonać sporo kilometrów. Często jednak - jak słyszymy od zaprzyjaźnionych nauczycieli - nie wyobrażają sobie, by miało ich tu pod koniec września nie być.

 

 

 

 

13:32 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki od zawsze przekonują, że nauka nie musi odbywać się wyłącznie w salach i aulach. Nasi studenci mają zajęcia także w plenerze. Dzisiaj o zaletach takiego zdobywania wiedzy przekonywali się także uczestnicy festiwalu.

 

14:11 Zaglądamy do kolejnych sal zajęciowych!

 

15:16 Choć w kampusie akademickim UWM atrakcji nie brakuje od samego rana, ci, którzy do Kortowa mogą przyjechać dopiero po południu, także nie będą się nudzić! 

Mamy także kilka propozycji dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o świecie, ale... bez wychodzenia z domu:

Mikroświat w kropli wody i nie tylko...

Historia cerkwi prawosławnej na Warmii i Mazurach

Gry komputerowe rozwijają? - czyli zalety gier komputerowych - także na przykładzie gry Minecraft