Najlepszy sołtys jest z… UWM

marszałek Senatu wręcza medal Przemysławowi Piechowi
Mgr inż. Przemysław Piech - przewodniczący samorządu doktorantów UWM - został jednym z 11 laureatów 20. edycji plebiscytu „Sołtys roku 2021”. Organizuje go Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów i „Gazeta Sołecka”, a patronuje mu Senat RP.

Mgr inż. Przemysław Piech przygotowuje rozprawę doktorską w Katedrze Ichtiologii i Akwakultury na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt. Jej tytuł to "Biotechnologia rozrodu rozpióra".

- To średniej wielkości ryba występująca naturalnie w Odrze. Nie jest jeszcze opisana, a jest ważna ze względu na bioróżnorodność fauny tej rzeki – wyjaśnia doktorant.

Przemysław Piech to urodzony społecznik. Jest nie tylko przewodniczącym samorządu doktorantów UWM, ale również wiceprzewodniczącym samorządu doktoranckiego na WBZ, radnym gm. Stawiguda i sołtysem wsi Bartążek. Bartążek to niewielka wieś, ładnie położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Powoli staje się przedmieściem Olsztyna, ale nie utraciła jeszcze charakteru wsi. Liczy ok. 350 mieszkańców.

Przemysław Piech mieszka w Bartążku od urodzenia, a sołtysem jest od 2015 r., drugą kadencję. W tym czasie powstała tam prawdziwa plaża, położone zostały chodniki. Wieś przymierza się do budowy świetlicy. Niebawem zaś rozpocznie się przy plaży zakładanie aromaparku, czyli pachnących ogrodów. Sołectwo realizuje to zadanie przy pomocy studentów architektury krajobrazu UWM. To unikatowe przedsięwzięcie w całym regionie, a jego pomysłodawcą był właśnie sołtys. Nic dziwnego, że rada sołecka zgłosiła go do plebiscytu.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 13 lipca w budynku Senatu RP w Warszawie. Przemysław Piech był jednym z jego 11 laureatów, a jedynym z naszego regionu. Wśród wyróżnionych były trzy sołtyski. Doktorant UWM był najmłodszym sołtysem w gronie zwycięzców.

Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

- Uroczystość była bardzo podniosła. Poprzedziła ją konferencja „25 lat odnowy wsi w Polsce”, przygotowana przez komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu. Uczestniczyło w niej wielu posłów i senatorów. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podziękował nam za zaangażowanie i osiągnięcia. Powiedział, że jesteśmy „solą tej ziemi” - opowiada "Wiadomościom Uniwersyteckim" Przemysław Piech. - W imieniu Senatu podziękował również mieszkańcom wsi za to, że otworzyli swoje domy i serca dla uchodźców z Ukrainy”.

Do laureatów plebiscytu zwrócił się także prezydent Polski.

- W liście skierowanym do uczestników konkursu, prezydent Andrzej Duda podziękował nam za „zaangażowanie i troskę o dobro wspólne. „W tym roku dziękuję zwłaszcza za pomoc uchodźcom z Ukrainy.” - napisał prezydent. A reprezentował go Jan Ardanowski - były minister rolnictwa. Dostaliśmy oprócz nagród i dyplomów jeszcze medale od marszałka Senatu. W sumie było bardzo miło - mówi sołtys roku. I zapewnia: -  Czuję ogromną satysfakcję z tego wyróżnienia. To zachęta do dalszego działania. Na pewno nie zwolnimy w pracy na rzecz Bartążka.

lek, fot. FB Tomasz Grodzki