Nowa siedziba wydziałów z ministerialną dotacją

wizualizacja nowej siedziby wpia oraz wns
Dziesięć milionów złotych dofinansowania przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego UWM na budowę nowej siedziby dla 2 wydziałów – Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.

Pismo z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego potwierdzające tę dobrą wiadomość dotarło na UWM 26 marca.

- O tej informacji dowiedziałem się już 23 marca osobiście od dr. hab. Sebastiana Skuzy, podsekretarza stanu w ministerstwie. Było to w Łodzi podczas konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Bardzo się cieszę. Jestem jednocześnie ogromnie zadowolony z tego, że mamy wsparcie w ministerstwie i bardzo za nie dziękuję. Kanclerz już został zmobilizowany do rozpoczęcia działań. W ciągu 2 tygodni podejmie stosowne kroki. Przygotuje dokumentację potrzebną do przetargu, podpisania umowy i do rozpoczęcia budowy - mówi prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Nowy obiekt zapewni znakomite warunki pracy dla 2 wydziałow - Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.

- Kiedy już będzie gotowy, przeniesiemy do Kortowa kierunki politologię i socjologię prowadzone dotychczas w budynku Wydziału Sztuki przy ul. Szrajbera. Docelowo przy ul. Szrajbera urządzimy Akademickie Centrum Kultury i Sztuki – zdradza plany rektor UWM.

Ministerialna dotacja nie wystarczy na sfinansowanie całej budowy. Skąd Uniwersytet pokryje pozostałe jej koszty?

- Do Kortowa przeniesiemy także Studium Języków Obcych z ul. Obrońców Tobruku. Wolne budynki przy ul Żołnierskiej i Obrońców Tobruku po WNS i Studium Języków Obcych – sprzedamy. W ten sposób uzyskamy środki na budowę - wyjaśnia prof. Ryszard Górecki

Nowa siedziba obu wydziałów powstanie w Kortowie u zbiegu ulic Warszawskiej i Dybowskiego według projektu budowlanego, który przygotowało biuro architektoniczne Sosak i Sosak Projekt znanego olsztyńskiego architekta Stanisława Sosaka. Dokumentacja budowlana została wykonana zgodnie z wcześniejszą koncepcją architektoniczną przygotowaną przez Biuro Pracopol Usługi Projektowe Jacek Dobielski z Mrągowa.

Nowa siedziba WNS i WPiA będzie mieć ponad 12,5 tys. m2 powierzchni. Każdy wydział otrzyma w niej ponad 2 tys. m2 do własnej dyspozycji, oprócz tego ponad 7 tys. m2 to część wspólna.

Budynek, częściowo podpiwniczony, będzie mieć od 2 do 4 kondygnacji nadziemnych. Jego maksymalna wysokość wyniesie ok. 18 m. Dach płaski.

W budynku zaprojektowano 6 klatek schodowych i 2 windy, a także podnośnik dla osób niepełnosprawnych. W skład obiektu wejdą: sale wykładowe, ćwiczeniowe, seminaryjne, komputerowe, sala sądowa, ćwiczeń form teatralnych, przedszkolna, logopedyczna, zajęć praktyczno-technicznych, sala muzyczna i laboratorium kryminalistyczne. Oprócz tego będą pomieszczenia techniczne i administracyjne, dziekanaty, pokoje pracowników dydaktyczno-naukowych itp.

Elewacja budynku będzie wykończona okładziną z cegły klinkierowej. Ma nawiązywać do zabytkowej architektury starej części Kortowa, ale będzie także współgrać z budynkami byłych koszarów przy al. Warszawskiej.

Budowa ma przebiegać w 2 etapach. Najpierw powstanie część dla Wydziału Prawa i Administracji. Kiedy będzie już gotowa, prawnicy wyprowadzą się z budynku, który zajmują teraz. Dopiero wtedy będzie można go zburzyć i w jego miejscu rozpocząć budowę nowego, do którego wprowadzi się Wydział Nauk Społecznych.

lek