Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki po raz 19 na UWM

19 edycja Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki to kolejna szansa, by przekonać się, że potencjał odkrywania i tworzenia mamy w sobie wszyscy. Od 22 do 24 września Uniwersytet Warmińsko-Mazurski we współpracy z partnerami projektu dostarczy uczestnikom wydarzeń całej listy powodów, by skracać dystans między nami i... nauką.

Siedem bloków tematycznych, a w nich 550 zajęć otwierających na to, co nieznane lub niezrozumiałe – tak wygląda tegoroczna oferta Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Jak podkreśla Anna Smoczyńska, kierująca Biurem Nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, odpowiedzialna za organizację wydarzenia, coś dla siebie znajdą osoby w każdym wieku. Ci, którzy wezmą udział w festiwalu, przekonają się między innymi, że biochemia jest dziecinnie prosta, gry komputerowe rozwijają, chemię da się lubić, a grafika komputerowa jest nową formą wyrazu artystycznego. Uczestnicy spotkań i warsztatów będą mieli także szansę sprawdzić, co to znaczy być tłumaczem i dowiedzieć się, czy można wytworzyć folię biodegradowalną z… ziemniaka.

Prowadzący zajęcia będą dzielić się swoimi pasjami i przekonywać tym samym, że warto zostać humanistą, „uściślić” swój umysł, odkryć przyrodę, zbadać medycynę, spotkać się z ekonomią, poznać społeczeństwo i… pokochać sztukę. Naukowcy uchylą drzwi do swojego świata i w sposób zrozumiały opowiedzą (i pokażą), czym się zajmują. Zrobią to między innymi po to, aby przekonać uczestników wydarzeń, że i oni mogą stać się częścią tego świata.

Program tegorocznej imprezy został przygotowany w taki sposób, aby znalazły się w nim zarówno wydarzenia w formie zdalnej, jak i takie, które wymagać będą fizycznej obecności uczestników. Udział w ODNiS mogą brać i całe grupy, i osoby zgłaszające się indywidualne. Trzeba jednak pamiętać o zapisach, które trwają od kilku dni na stronie internetowej.

Jednym z prowadzących zajęcia w czasie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki jest dr inż. Kazimierz Warmiński z Katedry Chemii Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa. Naukowiec od samego początku aktywnie włącza się w to wydarzenie. Sam też się czegoś ważnego dzięki niemu nauczył.

– Wiem już, że nasze zajęcia muszą trwać więcej niż 45 minut – mówi żartobliwie dr Warmiński, dodając, że w poprzednich latach przekonał się, że godzina lekcyjna to za mało, żeby odpowiedzieć na wszystkie dodatkowe pytania dzieci, całym sercem angażujących się w eksperymenty. Chociaaż pokazy przygotowywane przez chemików mogą budzić skojarzenia z magią (stąd też nazwa jednego z wydarzeń: „Magiczne właściwości gazów”), dr Warmiński przypomina, że to po prostu… nauka. Nauka, której w bezpośrednim kontakcie doświadczyć mogą i młodsi, i starsi. Jak wiadomo z dotychczasowych pokazów przygotowywanych przez chemików z UWM, będzie wybuchowo, ale bezpiecznie.

Bezpieczeństwo uczestników to jedna z kluczowych kwestii dla organizatorów, którzy podkreślają, że wszystkie zajęcia w formie stacjonarnej będą odbywać się w niewielkich grupach i przy zachowaniu wytycznych przygotowanych przez służby sanitarne.

Chociaż trzeba będzie zachowywać dystans fizyczny, jednym z najważniejszych celów ODNiS jest skracanie tego, który dzieli ludzi – szczególnie tych młodych – i naukę. Popularyzacja nauki ma, jak zaznacza prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM ,ogromne znaczenie. Po pierwsze, dzięki takim wydarzeniom jak Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, obserwować możemy rozwój osób biorących w nich udział. Po drugie, zwraca się w ten sposób uwagę na rolę nauki w rozwoju gospodarczym czy społecznym oraz, po trzecie, oswaja z nią.

Prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM do spraw polityki naukowej i badań, podkreśla z kolei, że idea współpracy Uniwersytetu z instytucjami, które działają w Olsztynienie towarzysząca Olsztyńskim Dniom Nauki i Sztuki pozostaje niezmienna. Podczas festiwalu Uniwersytet jest wspierany zarówno przez partnerów, z którymi łączy siły od lat, jak i przez zupełnie nowe instytucje, które świetnie rozumieją wartość tego typu wydarzenia.

Tradycją Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki jest uroczyste zamknięcie imprezy koncertem. Przez dość długi czas w tajemnicy trzymano nazwisko osoby, która wystąpi na zakończenie ich 19. edycji. W końcu niespodzianka została ujawniona: 24 września o godzinie 20 w olsztyńskim planetarium wystąpi Marek Biliński, kompozytor muzyki elektronicznej, a także multiinstrumentalista. Koncert odbędzie się pod hasłem „Kosmiczne opowiadania”, a bezpłatne zaproszenia na wydarzenia można zdobyć w konkursach organizowanych przez Radio UWM FM oraz na facebookowym profilu Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Projekt dofinansowany z programu Społeczna odpowiedzialność nauki Ministra Edukacji i Nauki.