Operacja odbyła się 22 lipca w Poliklinice MSWiA w Olsztynie i była możliwa dzięki zakupowi dwóch nowoczesnych laparoskopów.
- Obecnie coraz więcej operacji w onkologii wykonuje się metodą laparoskopową. Z tego co wiemy, w naszym województwie tak zaawansowanej operacji tą metodą jeszcze nie wykonywano - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Dariusz Zadrożny z Katedry Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej UWM, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej w MSWiA (na zdj. z lewej).
Poliklinika zatrudniła do zespołu chirurgów lek. Michała Zdrojewskiego, adiunkta w Katedrze Onkologii UWM (na zdj. z prawej).
- Doktor Zdrojewski uczy nas nowych technik i w tej chwili cały zespół powoli się przygotowuje do przejścia na techniki laparoskopowe - dodaje prof. Zadrożny.
60-letnia pacjentka z rakiem żołądka, której wykonano operację gastrektomii metodą laparoskopową leczona jest kompleksowo. Najpierw przeszła 3 cykle chemioterapii przedoperacyjnej. Po wygojeniu ran będzie miała kontynuację leczenia chemicznego.
- Był to duży zabieg z zakresu chirurgii ogólnej - gastrektomia z limfadenektomią D2, czyli usunięcie całego żołądka wraz z regionalnymi węzłami chłonnymi. Cała operacja została wykonana w pełni metodą laparoskopową. Trwała 4 godziny, ale myślę, że z biegiem czasu i nabraniem doświadczenia przez zespół uda nam się ją wykonać w 3 godziny. Pacjentka czuje się dobrze, spożywa już płyny. Jesteśmy dobrej myśli i mamy nadzieję, że wszystko będzie w porządku - mówi lek. Michał Zdrojewski.
Wykonywanie operacji metodą laparoskopową przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim uraz powłok brzusznych, ale też wewnątrzotrzewnowy jest mniejszy niż w zabiegach klasycznych.
- Jesteśmy w stanie przez 3, 4 niewielkie, centymetrowe otwory obejrzeć całą jamę brzuszną, wykonać zabieg czy pobrać wycinki. Po operacji pacjent ma mniejsze dolegliwości bólowe, szybciej staje na nogi i wraca do normalnego funkcjonowania. Dodatkowo jest też mniej powikłań i cały koszt leczenia takiego pacjenta jest zdecydowanie mniejszy. W tej chwili mogę powiedzieć, że leczymy na europejskim poziomie - podkreśla Michał Zdrojewski.
Chirurgiczne leczenie metodą laparoskopową wypiera klasyczne metody. Jest wykorzystywane coraz częściej do zabiegów w zakresie jelita grubego czy żołądka.
- Operujemy również metodą laparoskopową wątrobę, nadnercza i przymierzamy się do chirurgii trzustki - podsumowuje prof. Zadrożny.
syla, fot. Darek Witkowski