Portret mamy i Olsztyn na zwycięskich projektach numizmatów

Róża Ilek przy swej pracy
Natalia Popko i Róża Ilek z Wydziału Sztuki UWM to laureatki konkursu Oddziału Okręgowego NBP w Olsztynie na projekt graficzny monet i banknotów. Jury ogłosiło werdykt 19 czerwca, otwierając wystawę prac konkursowych.

Na projektach widnieją m.in. „baby pruskie”, kormorany, biskup Ignacy Krasicki, model heliocentryczny Układu Słonecznego, stylizowany czepiec warmiński, ryby, motywy roślinne i.. dziki. Nawet w kapeluszu i z fajką. Widać, że młodych artystów ograniczała tylko wyobraźnia. Otwarta 19 czerwca w siedzibie olsztyńskiego oddziału NBP wystawa to efekt konkursu „Warmia – Mazury moja mała ojczyzna – projekt numizmatu”.

Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem władz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i dyrekcji Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie. Skierowany był do studentów studiów licencjackich i magisterskich Wydziału Sztuki UWM. Wzięło  w nim udział 26 studentów, którzy nadesłali ponad 30 prac - zarówno projekty graficznenumizmatu– banknotu lub monety, jak i gipsowe modele rewersu monety lub medalu. Jury nie miało łatwego zadania.

-To była w zasadzie impresja na temat numizmatu. Byliśmy mile zaskoczeni poziomem prac. Okazało się, że nasi studenci podeszli do tego zadania w sposób wolnościowy i efekt był naprawdę ciekawy. Zwracaliśmy uwagę na powiązanie projektu z naszym regionem i świeże podejście – mówi dr hab. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, prof. UWM, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych, która ze strony Wydziału Sztuki UWM przewodniczyła jury.

Komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Wydziału Sztuki UWM i Oddziału Okręgowego NBP w Olsztynie przyznała nagrodę główną w kategorii studia licencjackie i studia magisterskie oraz po 2 wyróżnienia. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas otwarcia pokonkursowej wystawy.

W kat. licencjackiej najwyżej oceniono projekt Natalii Popko; wyróżnienia otrzymały: Dorota Pawelczyk, Joanna Kacprzak, Natalia Srzednicka, Wojciech Olejarczyk, Alicja Król. W tej kategorii  konkurencja była dużą; w konkursie brali udział studenci kilku pracowni - m.in. z pracowni rzeźby pod kierunkiem dr Izydora Borysa oraz pracowni projektowania graficznego pod kier. dr hab. Piotra Obarka, prof. UWM i dr. Jarosława Bujnego. Zwyciężczyni w kat. licencjackiej Natalia Popko oraz wyróżniona Dorota Pawelczyk to studentki I roku.  Projekt wykonały pod kierunkiem dr. Jarosława Bujnego.

Jak zaznacza prof. Kulikowska-Parkasiewicz w zwycięskiej pracy jurorów ujęła świeżość spojrzenia.

- To wizja Olsztyna trochę wyidealizowana, sielankowa, ale przecież na tym polega twórczość – nie odtwarzać, a dać nowe przestrzenie – podkreśla profesor.

W kategorii magisterskiej zwyciężył projekt Róży Ilek, która na banknocie sportretowała swoją mamę. W tej kategorii wyróżnień nie przyznano.

- Tu poziom prac był już inny, studenci bowiem mają więcej odbytych ćwiczeń projektowych i więcej umiejętności. Zwyciężył projekt nawiązujący do banknotu, ale o swoistym pięknie kolorytu. Bardzo nam się spodobała pojawiająca się tu kobieca twarz. Numizmaty w oficjalnym obiegu są bardzo ważne, a tu mamy do czynienia z fantazją i to jest świetne! – zaznacza prof. Kulikowska-Parkasiewicz.

Róża Ilek jest magistrantką dr. hab. Antoniego Grzybka, prof. UWM. Oprócz niej w konkursie wzięło udział 5 studentek profesora.

- Banknot ma swoje wytyczne. W jego projektowaniu istotne jest użycie grafiki wektorowej. Zajęcia warsztatowe z jej wykorzystaniem prowadzimy na 4. roku, więc skorzystaliśmy z możliwości uczestniczenia w takim konkursie. Wyszło fantastycznie! Projekty zostały przygotowane jak należy, tzn. jest awers i rewers – podkreśla prof. Antoni Grzybek.

Zwycięzcy otrzymali srebrne, kolekcjonerskie monety NBP oraz nagrody rzeczowe.

Jak podkreślał Kamil Iwankiewicz - dyrektor olsztyńskiego oddziału NBP, członek jury ze strony banku, konkurs to początek współpracy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z olsztyńskim oddziałem NBP.

- Mam nadzieję, że będzie się układać pomyślnie. Banki od zawsze były mecenasami sztuki. Chcemy pomagać wydziałowi np. w uzyskiwaniu grantów. Jakie będą dalsze losy tych projektów? Żałuję, że nie zostaną zrealizowane, widać, jak zdolni są nasi studenci. To fantastyczna wystawa i moi koledzy dyrektorzy z innych oddziałów już zgłaszają chęć prezentacji tych prac u siebie – zapewnił Kamil Iwankiewicz.

W konkursie swoją nagrodę przyznali też bankowcy. Trafiła ona do rąk Joanny Kacprzak, która zaprojektowała monetę z kaczką krzyżówką.

- Ta praca ujęła nas oryginalnością. Dobrze wpisuje się też w regulamin konkursu. Wygląda jak gotowy projekt dla mincerza do bicia. Wyemitowaliśmy już serię ze zwierzętami, więc projekt Joanny współgra z naszymi – podkreśla dyr. Iwankiewicz.

Wystawę można oglądać w siedzibie olsztyńskiego oddziału NBP do 25 czerwca.

mah
na zdj. Róża Ilek, zdobywczyni I miejsca w kat. magisterskiej

w kategorii