Tradycyjnie już uroczysta inauguracja roku akademickiego Collegium Medicum rozpoczęła się od przemarszu orszaku akademickiego spod szpitala uniwersyteckiego na dziedziniec zamku olsztyńskiego. To tam studenci kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i dietetyka złożyli swoje przyrzeczenia.
Uroczystości w Centrum Konferencyjnym przewodniczył Prorektor UWM ds. Collegium Medicum prof. Sergiusz Nawrocki. Opowiadał o wyzwaniach i sukcesach inwestycyjnych, w tym oddaniu do użytku nowego skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz powstającym Ośrodku Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi w Olsztynie, który pierwszych pacjentów przyjmie na początku przyszłego roku. Dziękował także za zaangażowanie naukowcom. Dzięki ich codziennej pracy w przeprowadzonej niedawno ewaluacji dyscyplin naukowych Wydział Lekarski otrzymał kategorię B+.
- Oznacza to, że jesteśmy w gronie najlepszych uczelni w Polsce! - mówił Prorektor UWM.
Prof. Nawrocki podkreślał też, że tegoroczna rekrutacja na kierunek lekarski była rekordowa.
- Przyjęliśmy 160 osób. Nieco mniej pojawiło się na kierunku anglojęzycznym. Bezpośredni wpływ na to miała tocząca się wojna w Ukrainie. Rekrutacja była dużo trudniejsza, ale wyszliśmy z niej zwycięsko. 60 osób z czterech kontynentów rozpoczyna studia - zaznaczył.
W uroczystym powitaniu roku akademickiego w Collegium Medicum uczestniczył także Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
- Wszyscy jesteśmy tutaj po to, żeby budować przyszłość, rozwój i dobro Uniwersytetu, ale również Collegium Medicum. Potrzebna jest jedność i o nią w szczególny sposób chcę poprosić. Prosiłbym, by do tej wspólnoty dołączyło całe środowisko lekarzy z Olsztyna i nie tylko z Olsztyna - apelował prof. Jerzy Przyborowski.
Nowych studentów przywitali także przedstawiciele samorządu studenckiego Wydziału Lekarskiego i Szkoły Zdrowia Publicznego - Jakub Wrocławski i Julia Pucer.
Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego studenci i zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego. Wygłosiła go dr hab. nauk medycznych Monika Rucińska, prof. UWM, która mówiła o tym, jaki wpływ na diagnozowanie nowotworów mają kwestie związane ze wstydem pacjenta. Przypominała studentom kierunków medycznych, że pacjent, który przychodzi do lekarza, konfrontuje się z wieloma problemami: z bezradnością, słabością, niedoskonałym ciałem, nagością, koniecznością poddania się nieprzyjemnym badaniom. Jak tłumaczyła, w takiej sytuacji niekomfortowo może czuć się także lekarz - on również musi zmierzyć się ze swoim wstydem i świadomością, że narusza przestrzeń intymną pacjenta. Przyszłym pracownikom ochrony zdroiwa pofesor Rucińska zwracała uwagę na to, że w relacjach z pacjentem bardzo ważny jest szacunek - zarówno do niego, jak i do siebie samych.
Piotr Szauer, red.
Relacji można także posłuchać >>> na stronie Radia UWM FM