Rekrutacja 2022: Punkt Obsługi Kandydata UWM działa!

W Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego znajduje się Punkt Obsługi Kandydata. Od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 15.00 czeka na wszystkich, którzy od października chcą studiować na UWM.

Wizyta w Kortowie z kompletem odpowiednich dokumentów to kolejny krok w procesie rekrutacji na rok akademicki 2022/23. Na miejscu przyszli studenci spotkają się z pracownikami uniwersytetu, którzy sprawnie przeprowadzą ich przez procedurę. Jak podkreśla dr Maciej Duda z Wydziału Prawa i Administracji, nie ma w tym nic skomplikowanego, ale przed wizytą warto się przygotować. - Sam pobyt przy stanowisku i złożenie dokumentów to chwila, około pięciu minut, ale trzeba pamiętać o przygotowaniu i podpisaniu wszystkich dokumentów, bo wtedy będzie szybciej i wszystko załatwimy przy okazji jednej wizyty - tłumaczy.

Podczas naszej wizyty w Punkcie Obsługi Kandydata w piątek około południa nie było jeszcze zbyt wielkiego tłoku, ale chwilami i tak tworzyły się krótkie kolejki do stanowisk, błyskawiczne rozładowywane przez pracowników. W ciągu zaledwie dwóch godzin funkcjonowania punktu chęć studiowania na UWM potwierdziło ponad 300 osób.

Fot. Katarzyna Wróblewska

Wśród nich jest Oliwia, która będzie studiować administrację. - Wybrałam ten kierunek, bo chce mieć w przyszłości wentyl bezpieczeństwa w postaci pewnej pracy. Planuję po studiach otworzyć własną działalność i w razie, gdyby coś mi się nie udało, to będę miała konkretny fach w ręku. Przez trzy lata miałam w szkole rozszerzony WOS i bardzo lubiłam ten przedmiot. Myślę, że to jeden z najlepszych kierunków dla mnie. Pochodzę z Warmii i Mazur i nie wyobrażam sobie studiowania na innej uczelni – mówiła zadowolona.

Kubie z kolei nie udało się dostać na filologię angielską, ale w zamian zdecydował się pójść na informatykę. – Marzyłem o filologii angielskiej, ale niestety się nie udało. Spróbuję jeszcze w drugiej turze, a na razie wybrałem informatykę, która bardzo mnie interesuje. Chcę studiować w Olsztynie, bo gram w tutejszym zespole, mam tutaj dziewczynę i mieszkanie, więc to był chyba najlepszy wybór – mówił.

Chodząc po Bibliotece Uniwersyteckiej, zauważyliśmy, że wielu przyszłym studentom UWM w składaniu dokumentów towarzyszą rodzice. Państwo Elżbieta i Marek są absolwentami weterynarii w Olsztynie, a ich syn zdecydował się kontynuować rodzinną tradycję. – Przyjechaliśmy z naszym synem z ciekawości, aby zobaczyć, jak zmieniło się Kortowo. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Weterynaria w Olsztynie jest jedną z najlepszych w Polsce. Bardzo się cieszymy, że nasz syn będzie kontynuował wybraną przez nas ścieżkę – przyznali.

Fot. Michał Orłowski

Przed lub po złożeniu dokumentów można odwiedzić ministrefę UWM. Na przyszłych studentów czekają studenci i pracownicy uczelni, którzy chętnie udzielą porad i konkretnych informacji. – W naszej strefie można zapisać się na obóz adaptacyjny oraz dowiedzieć się, jak zamieszkać w akademiku. Oferujemy też odrobinę rozrywki – można zagrać w Monopoly czy spotkać się z zawodnikami drużyny AZS UWM Olsztyn Lakers. Każdy, to odwiedził to miejsce lub zrobi to w najbliższym czasie, poczuje niezwykły klimat jednego z najpiękniejszych miasteczek akademickich w Europie – zapewnia Michał Orłowski, kierownik Działu Marketingu UWM.

Fot. Katarzyna Wróblewska

Kandydaci na studia, którzy w systemie IRK mają status „zakwalifikowany” i chcą studiować na UWM, muszą przynieść (lub przesłać pocztą):

• własnoręcznie podpisane podanie wydrukowane z sytemu IRK,
  • kopię świadectwa dojrzałości poświadczoną za zgodność z oryginałem (poświadczenia zgodności może dokonać notariusz lub pracownik Punktu Obsługi Kandydata UWM),
  • fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, na jasnym tle, zgodną z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych, opisaną na odwrocie imieniem i nazwiskiem oraz numerem ID IRK lub numerem PESEL.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.rekrutacja.uwm.edu.pl

Marta Wiśniewska

Z kandydatami na studia rozmawiali także reporterzy Radia UWM FM. Ich relacji można posłuchać >>> tutaj.

Fot. Janusz Pająk

Tematem wakacyjnego wydania "Wiadomości Uniwersyteckich" jest potencjał turystyczny Warmii i Mazur. Porozmawialiśmy o nim z naukowcami z naszego Uniwersytetu, którzy stawiają diagnozy i proponują konkretne rozwiązania z myślą o rozwoju regionu. W najnowszych "Wiadomościach..." piszemy także o grantach dla badaczy z UWM, o konsekwencjach, jakie miało zniszczenie ukraińskiego Narodowego Banku Genów Roślin, oraz o przyszłości żywności. Czy będzie ona pochodziła z drukarki 3D?

Poza tym przypominamy także o wydarzeniach, którymi żyła społeczność naszego Uniwersytetu w ostatnich tygodniach: od dnia otwartego UWM, przez Święto Uniwersytetu, aż do Kortowiady.

Sporo miejsca poświęcamy, oczywiście, sukcesom naszych studentów i pracowników.

Zapraszamy do lektury e-wydania!