Rezonans z najwyższej półki

widok ogólny rezonansu magnetycznego
Prawie 5 mln zł kosztowała modernizacja rezonansu magnetycznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Teraz urządzenie ułatwi pracę chirurgom i życie pacjentom.

Po 6 tygodniach prac zakończyła się modernizacja rezonansu magnetycznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Kosztowała ok. 5 mln zł. Pieniądze na ten cel (4,5 mln zł) Uniwersytet otrzymał z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- Uruchomiliśmy urządzenie, które będzie służyć szpitalowi, pacjentom i będzie służyć również do wykonywania badań naukowych. Rezonans dodatkowo został wyposażony w kilka modułów, które zwiększają jego możliwości. W całym kraju są tylko 3 takie urządzenia - podkreśla prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.

Dlaczego to nowoczesne urządzenie trzeba było modernizować i to za tak duże pieniądze?

- Nasz rezonans magnetyczny ma już 11 lat. Kiedy go uruchamialiśmy, był sprzętem bardzo nowoczesnym, ale w elektronice postęp jest tak wielki, że rozwiązania techniczne w nim zastosowane są obecnie już przestarzałe. Na dodatek był on intensywnie eksploatowany. Szacuje się, że przez 11 lat korzystało z niego ok. 160 tys. pacjentów, więc był już mocno zużyty i zaczął się psuć. W 2018 r. miał potężną awarię, która unieruchomiła go na pewien czas i której usunięcie kosztowało nas ponad 300 tys. zł – wyjaśnia Radosław Borysiuk, dyrektor szpitala.

W zmodernizowanym rezonansie wszystkie istotne podzespoły z wyjątkiem magnesów, który im starszy, tym lepszy, są nowe. Poprawiła się jakość obrazu. Urządzenie dzięki postępowi techniki jest o 30% szybsze i umożliwia śledzenie operacji w czasie rzeczywistym. Stało się to możliwe na skutek powiększenia pomieszczeń pracowni rezonansu.

- To wielkie ułatwienie dla chirurgów, bo pozwala im na śledzenie na ekranie na bieżąco wykonywanych zabiegów – wyjaśnia dyr. Jarosław Borysiuk.

Cieszy go także jeszcze jedna funkcja, której maszyna przed remontem nie miała.

- Poprzednio rezonans miał wózek, na którym trzeba było ułożyć pacjenta i który wjeżdżał z nim do jego środka. Pacjent, aby trafić na prześwietlenie, był więc przekładany 3 razy. Teraz rezonans ma specjalne łóżko, którym można pojechać po pacjenta aż na oddział, przeprowadzić na nim operację i wjechać do wnętrza rezonansu. To wielkie usprawnienie dla personelu i wygoda dla pacjenta - zapewnia dyrektor.

Rezonans magnetyczny po modernizacji dalej nie będzie mieć lekkiego życia.

- Będziemy go powszechnie stosować we wszelkiego rodzaju badaniach lekarskich pacjentów ze wszystkich oddziałów szpitala, a ponadto wykorzystywać do prowadzenia badan naukowych - dodaje dyrektor.

Nowoczesny sprzęt pozwoli na utworzenie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie specjalistycznego ośrodka zajmującego się chorobami ośrodkowego układu nerwowego - jedynego w Polsce.

Na zdj. Kolegium rektorskie ogląda rezonans po modernizacji. Ostatnie zdjęcie w galerii przedstawia montaż rezonansu w 2010 r.

lek

w kategorii