Rok imprez artystycznych

wiosna z ZPiT "Kortowo"
Jubileuszowy rok Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego to nie tylko konferencje i sympozja naukowe. Z okazji 20-lecia uczelni bogaty program artystyczny przygotowało też Akademickie Centrum Kultury.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski świętuje jubileusz 20-lecia cały rok akademicki 2018/2019. W rocznicowe obchody włączyło się Akademickie Centrum Kultury przygotowując dla społeczności uniwersyteckiej koncerty, wystawy i spektakle studenckich grup teatralnych.

"Wielosztuk" łączy

- Każda z naszych agend przygotowała się do jubileuszu. W grudniu, podczas jarmarku świątecznego, wystąpiliśmy wspólnie z Wydziałem Sztuki - tańczyliśmy, śpiewaliśmy, czytaliśmy na scenie fragmenty powieści. Teraz przed nami koncerty i spektakle drugiej edycji festiwalu artystycznego "Wielosztuk" - mówi Ewa Kokoszko, zastępca dyrektora Akademickiego Centrum Kultury.

"Wielosztuk" to projekt artystyczny realizowany przez ACK wspólnie z agendami artystycznymi z innych uczelni we współpracy z MOK oraz Filharmonią Warmińsko – Mazurską. Po raz pierwszy odbył się 2 lata temu. Jego formuła nawiązuje do festiwalu teatralnego SOFT, organizowanego przez studencki teatr Cezar.

- Ideą jest spotykanie się grup artystycznych działających w różnych uczelniach. Każda z naszych agend zaprasza podobną grupę z innej uczelni - wyjaśnia E. Kokoszko.

Chociaż „Wielosztuk” rozpoczyna się w kwietniu, już w marcu melomanów czeka jubileuszowy koncert Akademickiej Orkiestry Dętej.

- Dla miłośników muzyki będzie to nie lada gratka. Wstęp wolny, zapraszamy 30 marca do Centrum Konferencyjnego - informuje Ewa Kokoszko.

Kwiecień -"Kortowo" i "Warszawianka" na scenie filharmonii olsztyńskiej

"Wielosztuk" zainauguruje  28 kwietnia koncert w olsztyńskiej filharmonii. Z Zespołem Pieśni i Tańca "Kortowo" wystąpi zaprzyjaźniony Zespół Pieśni i Tańca "Warszawianka" z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to rewizyta, ponieważ kilka lat temu "Kortowo" występowało przed społecznością akademicką UW. "Kortowo" szykuje z tej okazji dwie premierowe niespodzianki - będą to tańce i piosenki w stylu lat 70. oraz tańce i pieśni Lachów Sądeckich - grupy etnograficznej ludności polskiej zamieszkującej Sądecczyznę

- Do naszych nowych kompozycji pozyskaliśmy  nowe, oryginalne kostiumy. Suitę Lachów Sądeckich zaprezentujemy w barwnych ludowych strojach, uszytych przez specjalistów na południu Polski. Do utworu z lat 70. projektowane były stroje w stylu tamtych czasów, dla każdego wykonawcy inny. Na scenie prezentujemy także stare stroje, niektóre z nich mają ponad 30 lat, bardzo o nie dbamy, dlatego mogą nam tak długo służyć. - opowiada E. Kokoszko.

Maj - Kloszart i Akademicka Orkiestra Dęta na starówce

W maju olsztynian czekają dwa wydarzenia - spektakl teatru Kloszart 24 maja na scenie pod amfiteatrem przy zamku a 25 maja na scenie staromiejskiej zagra Akademicka Orkiestra Dęta z Orkiestrą Rozrywkową Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band”.

- Zespół z Warszawy nie jest typową orkiestrą dętą, ma w swoim składzie również instrumenty smyczkowe, gra muzykę rozrywkową. Zapowiada się więc ciekawy koncert - zachęca E. Kokoszko.

Czerwiec - wielki finał

W czerwcu wydarzenia kulturalne posypią się jak z rogu obfitości. Najważniejszą imprezą kulturalną, zamykającą obchody jubileuszu UWM, będzie koncert na dziedzińcu zamku olsztyńskiego 2 czerwca. Olsztyniacy obejrzą wtedy występy agend artystycznych ACK.

- Zaprezentują się "Wawrzyczki", Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" oraz Akademicka Orkiestra Dęta. Wstęp będzie wolny, zapraszamy wszystkich - dodaje E. Kokoszko.

Ale koncert na zamku to nie jedyne wydarzenie artystyczne przygotowane przez Akademickie Centrum Kultury, bo 14 czerwca na scenie pod olsztyńskim amfiteatrem odbędzie się koncert młodych muzyków współpracujących z ACK oraz gwiazdy „Wielosztuku” - zespołu Kwiat Jabłoni z Warszawy.

- To nowa, świeża muzyka, warto przyjść do sali pod amfiteatrem i posłuchać, wstęp wolny. Będzie to prezent od ACK dla mieszkańców Olsztyna - mówi Ewa Kokoszko.

W czerwcu kończy się też festiwal "Wielosztuk". Ostatnim festiwalowym akordem będzie występ uniwersyteckiego chóru im. prof. Wiktora Wawrzyczka z zaprzyjaźnionym Chórem Akademickim "Chorus Universitatis Šafarikianae" Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach ze Słowacji 15 czerwca w katedrze św. Jakuba.

Natomiast w drugiej połowie czerwca w galerii w Starym Ratuszu swoje prace pokażą członkowie Studenckiej Agencji Fotograficznej "Jamnik". Zapowiada się więc ciekawy rok. Warto śledzić kalendarium wydarzeń na uniwersyteckiej stronie internetowej.

mah