Studenci z Erasmusa zapoznają się z UWM: To dobre miejsce do nauki

Studenci z programu Erasmus +
Studenci, którzy w ramach wymiany międzynarodowej rozpoczynają studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, wzięli udział w spotkaniu powitalnym i organizacyjnym.

Do sali posiedzeń rady dziekańskiej na Wydziale Biologii i Biotechnologii przyszło ponad 80 osób z różnych krajów Europy i świata.

- To było spotkanie powitalne dla wszystkich studentów, którzy przyjechali na nasz uniwersytet z programu Erasmus+. W trakcie mojego wystąpienia starałam się przekazać jak najwięcej przydatnych informacji dotyczących m.in. naszego kampusu, organizacji studiów czy też dokumentów, które muszą posiadać – wyjaśnia Agnieszka Lipińska z Biura ds. Współpracy Międzynarodowej UWM.

Nie zabrakło też prelekcji na temat zasad bezpieczeństwa i reguł zachowania, którą wygłosił asp. Rafał Kamiński z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji Olsztynie.

- Przy takich okazjach jak dzisiaj koncentrujemy się na tym, aby uświadomić studentom z innych krajów, że mogą występować różnice pomiędzy polskim prawem a tym, które obowiązuje w ich rodzinnych krajach. Mówiłem także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa czy o tym, jak zareagować, jeśli przydarzy się, że ktoś otrzyma mandat. Studenci zza granicy najczęściej mają problemy związane z zagubieniem telefonu komórkowego albo zdarza się, że ulegną drobnym kradzieżom. Ponadto występują kłopoty związane z przejazdami autobusowymi, np. nie kasowaniem biletów lub paleniem papierosów na przystankach autobusowych, które w Polsce jest zabronione – wyjaśnia asp. Rafał Kamiński.

Wśród prawie 90 osób na sali był m.in. Pierre z Francji, który studiuje medycynę. Dlaczego wybrał Olsztyn?

- Chciałem wyjechać do jakiegoś kraju we wschodniej Europie i w propozycjach znajdował się Olsztyn, który wybrałem. Miasto jest przyjazne i ładne, a zwłaszcza centrum. Jak do tej pory spędziłem tu dwa tygodnie, poznałem trochę Polaków i ludzi z Erasmusa. Na co dzień przebywam w szpitalu, bo tam mam zajęcia, ale mieszkam w Kortowie. W miasteczku akademickim jest bardzo spokojnie, to miejsce sprzyja relaksowi – uważa Pierre.

Marta z Hiszpanii, która studiuje prawo, chciała z kolei spędzić trochę czasu w innym otoczeniu, spróbować czegoś nowego.

- Zdecydowałam się przyjechać do Olsztyna, ponieważ to miasto wydawało mi się inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Hiszpanii. Chciałam po prostu spróbować czegoś innego. Na razie jednak widziałam tylko centrum i to nocą, kiedy wyszliśmy ze znajomymi na kolację. Jak do tej pory jestem zadowolona z pobytu tutaj. Wydaje się być przyjaźnie, jest to dobre miejsce do nauki i wykładowcy także są sympatyczni – dodała Marta.

mw