Studenci zmagają się w Zawodach Symulacji Medycznej

Studenci zmagają się w Centrum Symulacji Medycznej
Pacjent ma napad epilepsji. Ratownicy udzielają mu pomocy, ale na SOR trafia coraz więcej pacjentów. Muszą się więc podzielić i zaopiekować wszystkimi poszkodowanymi. Jak sobie radzą? Tego dowiemy się po zakończeniu 4. Zawodów Symulacji Medycznej.

W Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum UWM z Centrum Symulacji Medycznej rozpoczęły się 23 marca Lokalne Zawody Symulacji Medycznej. Jak zawsze cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem studentów. To test, który pozwala studentom kierunków lekarskiego i pielęgniarstwa sprawdzić w warunkach bezstresowych, symulowanych, czego już się nauczyli. Z podobnymi sytuacjami spotkają się kiedyś w pracy zawodowej. W tegorocznej, już 4. edycji wzięło udział dziesięć pięcioosobowych studenckich drużyn. Pierwszego dnia zawodów zmierzyli się w 5 konkurencjach.

- Pierwsza scenka dotyczyła wypadku komunikacyjnego. Podróżujący busem zostali poszkodowani, a zadaniem studentów było przeprowadzić segregację medyczną i podjąć odpowiednie procedury, aby zaopiekować się nimi. W drugiej konkurencji studenci mieli do czynienia z dzieckiem z napadem astmy. Po przybyciu ratowników na miejsce zdarzenia dodatkowo wyszło na jaw, że dziecko jest maltretowane. W kolejnej konkurencji studenci musieli udzielić pomocy osobie, która ucierpiała w wyniku wybuchu w magazynie amunicji. Mieliśmy również pacjenta geriatrycznego z gorączką, znajdującego się w Domu Pomocy Społecznej, u którego występowały częstoskurcze nadkomorowe. Ostatnia scenka była rozbudowana. Ratownicy musieli zaopiekować się pacjentem z napadem epilepsji. W tym czasie na SOR trafiają kolejni poszkodowani. Zespół musi się podzielić, aby udzielić pomocy wszystkim pacjentom - wylicza dr inż. Ewa Kowalska, kierownik „Programu rozwojowego Wydziału Nauk Medycznych UWM (po zm. WL i WNoZ/SzZP) w Olsztynie".

Drugiego dnia zawodów (24.03.) studenci zmierzą się w kolejnych 4 konkurencjach. Wyłonione zostaną 3 najlepsze drużyny.

- Nie ma zespołu, który nie popełnia błędów. Niektórzy radzą sobie lepiej, inni nieco gorzej, ale ogólnie nie jest źle. Będziemy jeszcze wszystkie konkurencje omawiać. Zawody Symulacji Medycznej to przede wszystkim sprawdzian tego, czego studenci nauczyli się dotychczas, ale także świetna zabawa. - podkreśla dr Kowalska.

Zawody odbyły się z zachowaniem obowiązujących wymagań sanitarno-epidemiologicznych

***

IV Lokalne Zawody Symulacji Medycznej "OlSim" wygrali: Jakub Cyparski, Daria Gromół, Szymon Musiał, Zuzanna Głownia i Daniel Żelazo.

 

syla