Student z Francji odbył staż na Wydziale Nauk Technicznych UWM

Nicolas Paris z Francji i dr inż. Konrad Nowak, prodziekan WNT
Nicolas Paris, student z Instytutu Technicznego w Grenoble we Francji (Grenoble INP - Génie industriel) zdobywał doświadczenie w Katedrze Inżynierii Systemów WNT podczas trzymiesięcznego stażu. „Wiadomościom Uniwersyteckim” opowiedział o swoich wrażeniach.

Nicolas jest studentem trzeciego roku studiów pierwszego stopnia na kierunku hydraulic, water structuresand environment. W Olsztynie pracował nad tematem „Zastosowanie ultradźwięków do oznaczania reologicznych właściwości koloidów”. Temat stażu zaproponował jego opiekun, dr inż. Konrad Nowak z Katedry Inżynierii Systemów, prodziekan Wydziału Nauk Technicznych UWM.

- Po raz pierwszy miałem kontakt z pracą naukową. Mieliśmy postawiony problem badawczy i musieliśmy go rozwiązać. Robiliśmy eksperymenty i zbieraliśmy dane. Sporo czasu spędziłem w laboratorium. Myślę, że to będzie dla mnie bardzo pomocne w przyszłości – mówi Nicolas Paris.

Bardzo zadowolony ze współpracy jest także dr inż. Nowak. Jak podkreśla, było to dla niego ciekawe doświadczenie.

- Nicolas był wzorowy – ambitny i odpowiedzialny. Chętnie i bardzo szybko uczył się nowych rzeczy. Był bardzo chętny do działania, bo po raz pierwszy ktoś postawił przed nim realny problem naukowy. Fascynowała go możliwość choćby minimalnego rozwoju naukowego, mimo że na jego poziomie studiów nie jest to jeszcze wymagane. Na samym początku wątpiłem, że ktokolwiek wybierze mój temat, więc nie sądziłem, że będę miał tego lata studenta pod opieką. Opieka nad tak sumiennym i samodzielnym studentem nie była dla mnie żadnym ciężarem, a do tego pomógł mi on w moich badaniach naukowych, wykonując część niełatwych zadań. Cieszę się, z tej współpracy i tego, że mogliśmy wyciągnąć z niej obopólne korzyści. Jest wysoce prawdopodobne, że ta współpraca zakończy się wspólnym artykułem naukowym – zaczęliśmy już pisać i mam nadzieję, że dokończymy go na odległość – relacjonuje dr inż. Konrad Nowak.

Uczelnia Nicolasa wymaga od swoich studentów odbycia stażu zagranicznego. Bez tego nie otrzymałby dyplomu. Chodzi o poznawanie innych kultur i nabycie umiejętności pracy w międzynarodowych zespołach. Gospodarzom, czyli w tym wypadku UWM, przynosi to także korzyści w postaci rozwoju naukowego pracowników i możliwości wymiany myśli naukowej.

- To było dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Po raz pierwszy spędziłem trzy miesiące za granicą. Mogłem poznać Polaków, polską kulturę i zobaczyć, jak się tutaj pracuje. Dużo się nauczyłem o sobie, a także zdobyłem umiejętności i poznałem rzeczy, które będę mógł wykorzystać w swojej pracy w przyszłości – podkreśla Nicolas.

Poza obowiązkami związanymi ze stażem Nicolas miał czas na zwiedzanie Olsztyna oraz różnego rodzaju rozrywki.

- Bardzo chciałem poznać Olsztyn i okolicę, bo jest tutaj wiele jezior i innych ładnych miejsc. W związku z tym dużo spacerowałem i miałem także okazję pograć w ultimate frisbee (latające dyski) z miejscową drużyną [Szczupaki Olsztyn – przyp. red.] – wspomina student.

Do gustu przypadło mu także Kortowo.

- Jestem pod wrażeniem wielkości kampusu akademickiego. To jest „miasto w mieście” dla studentów. Jest tutaj wszystko – sklepy, różne usługi, miejsca do uprawiania sportu i do wyjścia z przyjaciółmi, kluby sportowe. Ponadto Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ma do zaoferowania wiele różnych kierunków studiów. Myślę, że jest to bardzo dobre miejsce do studiowania - uważa Nicolas Paris.

Na pożegnanie gość z Francji otrzymał odzież z logo UWM i obiecał promować nasz uniwersytet w swoim kraju.

Poza Nicolasem podobny staż na Wydziale Nauk Technicznych odbyło tego lata jeszcze dwóch innych studentów z jego uczelni.

Marta Wiśniewska