Świat Lema z klocków Lego. Projekt literaturoznawcy z UWM

dr Przytuła i jego kondtrukcje z klocków Lego
Stanisław Lem po mistrzowsku budował światy ze słów. Moim budulcem stały się klocki Lego. Dr Piotr Przytuła z Instytutu Literaturoznawstwa UWM zaprojektował zestaw klocków do budowy konstrukcji inspirowanych opowiadaniami Lema. Projekt startuje w konkursie Lego Ideas.

Dr Piotr Przytuła jest pracownikiem naukowym w Katedrze Literatury Polskiej Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W kręgu jego zainteresowań badawczych leży m.in. literatura XX i XXI wieku, szczególnie proza fantastycznonaukowa. Z fascynacji twórczością Stanisława Lema i z inspiracji ilustracjami Daniela Mroza do „Cyberiady” – zbioru opowiadań fantastystycznych Lema – narodził się oryginalny pomysł: specjalnie zaprojektowany zestaw klocków Lego, z którego można budować lemowskie imaginarium – stację Solaris, pilota Pirxa, roboty, a nawet figurkę samego Lema.

Dr Przytuła zaznacza, że chce w ten sposób uhonorować wielkiego pisarza w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą jego urodzin. Rok 2021 ogłoszono w Polsce rokiem Stanisława Lema.

Wszystkie konstrukcje powstały z klocków ogólnie dostępnych w różnych zestawach. Dr Przytuła budował je wspólnie z synem. Dotychczas powstało ich 6 – m.in. zbudowana z klocków książka z 3 wymiennymi okładkami.

- Moja pasja budowania z klocków Lego odżyła z chwilą pojawienia się syna. Chyba jemu powinienem najbardziej podziękować za inspirację, ponieważ to właśnie mój syn, który trochę Lemowi zawdzięcza swoje imię, po każdej przeczytanej książce próbował opowiedzieć ją językiem Lego. Powstawały np. konstrukcje nawiązujące do Akademii Pana Kleksa, do Pchły Szachrajki, do Tytusa, Romka i A'Tomka. Pomyślałem więc, że zrobię to samo. Wybór pisarza w roku Lema był oczywisty. Zbudowałem konstrukcje inspirowane dziełami, z którymi Lem jest chyba najbardziej kojarzony na arenie międzynarodowej - opowiada dr Przytuła.

Dlaczego zainspirowały go ilustracje Mroza?

- Rzadko zdarza się między pisarzem a ilustratorem taka chemia i kompatybilność artystyczna. Wydaje mi się, że Mróz, znany ze swojego upodobania do groteski i surrealizmu, najlepiej oddał styl twórczości Lema. To jest niesamowite pokrewieństwo artystyczne; rzadko coś takiego się zdarza i zawsze myślę o Lemie grafikami Mroza - wyjaśnia dr Przytuła.

Z inspiracji ilustracjami Mroza powstał m.in. kosmolud z opowiadania Jak Mikromił i Gigacyan ucieczkę mgławic wszczęli.

- Do niego mam największy sentyment, bo był on pierwszą konstrukcją. Może nie najtrudniejszą, ale to był początek tej przygody i budowania. Poświęciłem jej kilka wieczorów - śmieje się dr Przytuła.

Swój projekt zestawu klocków dr Przytuła zgłosił w konkursie Lego Ideas firmy Lego, kierowanym do fanów, chcących pochwalić się zestawami własnego pomysłu. Zasada konkursu jest prosta – należy zbudować konstrukcję, zrobić zdjęcie i przesłać z opisem do komisji konkursowej. Kolejny krok to zebranie 10 tys. głosów popierających. Dopiero wtedy projekt oceni komisja ekspertów i jeśli pomysł jej się spodoba, projekt może zostać skierowany do produkcji, aby następnie trafić na sklepowe półki.

- Przyznam szczerze, że moim celem nie było zebranie jak największej liczby głosów, ale pokazanie Lema w uniwersalnym języku Lego, w międzynarodowym środowisku. Lego przez swą skrótowość i prostotę pozwala wydobyć to, co najważniejsze. Bardzo chciałbym, aby ten projekt zaistniał, bo wśród młodych, także wśród młodych fanów klocków Lego, Lem nie jest znany. Myślę, że nie ma pomysłu, jak go przedstawić młodzieży w sposób atrakcyjny. Mam nadzieję, że budowanie świata Lema według Mroza pokaże, że tym można się bawić. Wierzę też, że mój zestaw przyniósłby wiele radości nie tylko fanom Lego, ale także wszystkim fanom fantastycznych, zmuszających do myślenia historii. Lem jest chyba naszym najbardziej znanym "towarem eksportowym", przetłumaczono go na ponad 40 języków - wyjaśnia dr Przytuła.

Opis projektu wraz ze zdjęciami trafił już do komisji konkursowej. Teraz trwa etap zbierania głosów poparcia. Na razie zestaw ma już kilkadziesiąt zwolenników. Jest jedynym pomysłem w środowisku fanów Lego wpisującym się w obchody roku Lema. Na projekt dr. Piotra Przytuły można głosować tu:

Dr Piotr Przytuła jest asystentem w Katedrze Literatury Polskiej Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jego zainteresowania badawcze to literatura XX i XXI wieku, literatura i kultura popularna, fantastyka ze szczególnym uwzględnieniem prozy fantastycznonaukowej, literatura i nowe media.

mah