Sząbruk: las bardzo komfortowy

las w Sząbruku
Jak zmienić las, aby pozostał lasem, a jednocześnie zapewniał przebywającym w nim ludziom komfort, który jest im niezbędny do dobrego wypoczynku? Nad tym zagadnieniem cały pierwszy semestr bieżącego roku akademickiego głowili się studenci architektury krajobrazu UWM. O którym lesie myśleli tak intensywnie?

O lesie w Sząbruku, w którym znajduje się ośrodek wypoczynkowy UWM. Ośrodek ten w zeszłym roku sam wypoczywał. Przez pandemię. Ten przymusowy przestój zachęcił Marzenę Hermańską, kierowniczkę Działu Kadr UWM do jego modernizacji.

- Wymieniamy od pewnego czasu stare domki letniskowe na nowe. To obiekty o wysokim standardzie, klasy dobrego hotelu, przestronne i w pełni wyposażone. Takich domków mamy już 5 i cieszą się dużym zainteresowaniem gości. Wszystkie nasze domki stoją w lesie. Jak zmieniać domki wiemy, ale jak zmienić las, aby stał się bardziej atrakcyjny dla tych, którzy w nim zechcą wypoczywać? Tego nie wiemy. Postanowiłam więc oddać sprawę w ręce fachowców – wspomina Marzena Hermańska.

Pod koniec lata ubiegłego roku o pomoc zwróciła się do prof. Krzysztofa Młynarczyka, kierownika Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa.

- Uzgodniwszy wcześniej z panią Hermańska, jakie ma oczekiwania, postanowiłem, że zajmą się tym studenci 4. semestru studiów inżynierskich i będzie to zadanie przygotowujące ich do pracy inżynierskiej – wspomina prof. Młynarczyk.

I tak sprawa trafiła do dr hab. inż. Agnieszki Jaszczak z Katedry Architektury Krajobrazu.

- Z początku zadanie wydawało się ciekawe, wkrótce okazało się, że jest także trudne. Dlaczego? Z powodu pandemii. Zasadą jest, że przystępując do opracowania koncepcji zagospodarowania jakiegoś terenu najpierw się ten teren ogląda. Mieliśmy już nawet ustalony termin i zamówiony autobus do Sząbruka, gdy przyszła druga fala COVIDA. Uznaliśmy w takiej sytuacji, że gromadzenie studentów w jednym autobusie jest niebezpieczne i odwołaliśmy wyjazd – opowiada dr Jaszczak.

Jak sobie zatem studenci poradzili z oglądanie terenu? Przy pomocy nowoczesnej techniki i Marzeny Hermańskiej. Kierowniczka dokładnie sfilmowała teren ośrodka i zrobiła jego zdjęcia. Materiał ten następnie przesłała studentom.

W przygotowaniu koncepcji uczestniczyło 14 studentów. Podzielili się na 5 grup. Każda grupa w trybie konkursowym tworzyła własną koncepcję. Najlepsza miała dostać nagrodę i zostać skierowana do realizacji.

- Z zadania wywiązali się bardzo dobrze – ocenia prof. Młynarczyk. Także dr Jaszczak, która cały czas czuwała nad ich pracą i pomagała w jej wykonaniu jest zadowolona.

- Studenci zaplanowali nowe nasadzenia z wykorzystaniem roślin rodzimych, takich, jak np. jałowce, wrzosy, różaneczniki i barwinki. Dzięki temu las nie stracił swego charakteru, ale znacznie wzbogacił swą szatę roślinną. Opracowali zieleń przy domkach, miejsca do rekreacji, wypoczynku, place zabaw dla dzieci i do gier zespołowych. Zaplanowali altany, ogrodzenie, oświetlenie i różne inne detale architektoniczne. To, co zrobili w tym czasie, który mieli do dyspozycji – jeden semestr i w tych warunkach, jest naprawdę godne uznania – podkreśla dr Jaszczak.

Komisja złożona z pracowników Katedry Architektury Krajobrazu i Działu Kadr pod koniec stycznia za najlepszą uznała koncepcję Justyny Kalman, Teresy Salamon i Michała Cyganka. Miała problem z wyborem zwycięzcy, bo pozostałe ustępowały jej niewiele i zawierały różne ciekawe pomysły, także godne zastosowania. Zwycięzcy w nagrodę spędzą w ośrodku w Sząbruku weekend. Wszyscy uczestnicy konkursu zaś otrzymają gratulacje od rektora UWM.

Co dalej?

- Niebawem ogłosimy przetarg na opracowanie projektu wykonawczego i jego realizację – mówi Marzena Hermańska. Kiedy ujrzymy ośrodek w nowej aranżacji?

- W pełnej krasie pewnie za 2 lata, bo w tej kwestii wiele zależy od pór roku. Jedne rośliny można sadzić tylko wiosną, inne – tylko jesienią. Zatem metamorfoza nie stanie się na raz – dodaje Marzena Hermańska.

Jak może wyglądać niedługo uniwersytecki ośrodek  pokazują studenckie wizualizacje. Prezentowane wizualizacje pochodzą z pracy zespołu: Kamila Pankowska, Martyna Szela.

Lech Kryszałowicz