Szpital UWM z nowoczesnym symulatorem

Pół miliona dolarów kosztowało innowacyjne urządzenie symulujące sytuacje zagrożenia zdrowia i życia, które znajduje się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Uroczyste otwarcie Laboratorium Badawczo-Rozwojowego SimMAn odbyło się 22 stycznia.

Do szpitala trafia 78-letni mężczyzna z niewydolnością oddechową. Jego stan się pogarsza – tętno wzrasta, saturacja maleje, pojawia się migotanie komór. Po kilku minutach pacjent umiera. Całe szczęście to tylko pokaz możliwości nowoczesnego symulatora, celowo zakończony dramatycznie.

- Urządzenie to jest ultranowoczesnym symulatorem, na którym lekarze mogą ćwiczyć różne scenariusze sytuacji klinicznych – wyjaśnia prof. Piotr Zaborowski, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych Gastroenterologii, Kardiologii i Infekcjologii. – Swoje umiejętności mogą ćwiczyć w domu, przez Internet. Powstała specjalna platforma
e-learningowa, na którą każdy lekarz ma możliwość wejść i sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności – dodaje.

Innowacyjne urządzenie symulacyjne maksymalnie realistycznie odzwierciedla sytuacje zagrożenia zdrowia i życia w opracowanych scenariuszach.

- Symulator wydaje dźwięki, może łzawić, ślinić się, a nawet krwawić. Możemy mu np. amputować kończynę, podawać leki, defibrylować. Urządzenie ma wbudowane mikrofony, a całe zdarzenie jest monitorowane, dzięki czemu możliwe będzie sprawdzenie skuteczności postępowania, np. w którym miejscu popełniliśmy błąd i dlaczego pacjent zmarł – kontynuuje prof. Zaborowski.

Baza przypadków i scenariuszy posłuży jako podstawa do przeprowadzenia analiz naukowych dotyczących utworzenia optymalnego toku szkolenia lekarzy (przedsiębiorców lub pracujących w przedsiębiorstwach z branży medycznej) w zakresie postepowania w stanach zagrożenia życia, ratowania zdrowia ludzkiego oraz ratownictwa medycznego.

- Osiemdziesiąt procent praktykujących lekarzy prowadzi własną działalność gospodarczą. Dzięki urządzeniu i platformie telemedycznej będziemy mogli zbadać skuteczność kształcenia, a także edukować zarówno studentów, jak i lekarzy – mówi Leszek Dudziński, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Film TUTAJ

syla

Po opublikowaniu artykułu na facebooku zawrzało. Nowy nabytek szpitala tak przypadł do gustu studentom, że postanowili nadać mu imię. Najwięcej lajków, bo aż 152 otrzymał Kortosław. Pomysłodawcą imienia jest Bartek Pytka, który otrzymuje tytuł ojca chrzestnego.

Laboratorium Badawczo-Rozwojowe SimMAn powstało z projektu „Budowa infrastruktury B+R w postaci urządzenia symulacyjnego wspomagającego wiedzę w zakresie podtrzymywania i przywracania czynności życiowych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

w kategorii