Zarząd Towarzystwa (w kadencji 2014-16) uczynił go odpowiedzialnym za organizację procesu przyznawania nagród PTM: nagrody im. Stefana Banacha za osiągnięcia w dziedzinie badań matematycznych, nagrody im. Samuela Dicksteina za osiągnięcia w dziedzinie edukacji matematycznej, popularyzacji i historii matematyki, nagrody im. Hugona Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki i nagrody dla młodych matematyków za osiągnięcia badawcze.
- To odpowiedzialne i delikatne zadanie, ale cieszę się, że zostałem wybrany do Zarządu Głównego, bo traktuję to jako wyraz uznania polskich matematyków dla naszego olsztyńskiego środowiska - mówi prof. Aleksy Tralle.
Polskie Towarzystwo Matematyczne to organizacja o największym znaczeniu w środowisku polskich matematyków. Powstało w 1919 r., a wśród jego założycieli był prof. Stefan Banach – najwybitniejszy polski matematyk. Początkowo była to organizacja bardzo elitarna, skupiająca najwybitniejszych polskich matematyków. W okresie międzywojennym polskie środowisko matematyczne uchodziło za jedno z najsilniejszych naukowo na świecie. Po II wojnie światowej PTM zajęło się integracją środowiska, potem popularyzacją matematyki, a od niedawna stara się także pełnić funkcję związku zawodowego matematyków.
Prof. Aleksy Tralle jest kierownikiem Katedry Algebry i Geometrii na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM. Urodził się w 1958 r. Jego zainteresowania badawcze to geometria różniczkowa, geometria symplektyczna, teoria grup Liego. Ukończył Białoruski Uniwersytet Państwowy w Mińsku w 1980 r. Doktorat obronił w 1985 r. na uniwersytecie w Mińsku. Stopień dr. hab. otrzymał w 1993 r. na Uniwersytecie Wrocławskim, a tytuł profesora nauk matematycznych w 2002 r. na Uniwersytecie Łódzkim.
Opublikował ok. 50 publikacji. Najważniejsze to: Symplectic manifolds with no Kaehler structure, Berlin, 1997 (monografia, wspólnie z J. Oprea), On Thom spaces, Massey products and non formal symplectic manifolds, 2000 (wspólnie z Y. Rudyakiem), Fundamental groups of symplectically aspherical manifolds II: abelian groups, (wspólnie z J. Kędrą i Y. Rudyakiem)
Prowadzi następujące przedmioty dydaktyczne: geometria różniczkowa, algebra liniowa z geometrią, analiza matematyczna, analiza funkcjonalna, wykłady specjalizujące: teoria grup Liego, algorytmy grafiki komputerowej, zastosowania geometrii różniczkowej.
Jest członkiem komitetów redakcyjnych czasopism: Journal of Generalized Lie Theory and Applications, Journal of Fixed Point Theory and Applications i komitetów programowych Forów Matematyków Polskich w Gdańsku, Częstochowie i Olsztynie. Członek Komitetu Matematyki PAN (2007-2011). Członek Komitetu Sterującego międzynarodowego programu badawczego Contact and Symplectic Topology (CAST) w European Science Foundation. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodą III Wydziału PAN i Nagrodą Naukową Prezydenta Olsztyna.
Prywatnie prof. Aleksy Tralle jest koneserem wina. Czynnie uprawia pływanie i biegi narciarskie. Właśnie przygotowuje się do Biegu Piastów w Jakuszycach (50 km) i Biegu Jaćwingów w Gołdapi (20 km). Żonaty – żona Irena – również matematyk, trzech synów, 2 już samodzielnych, najmłodszy student.
lek