Z Turcji do Kortowa na praktyki

Studenci z Turcji wraz z wykładowcami
Sześcioro studentów z Turcji zakończyło praktyki na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UWM. Za kilka dni wrócą do domu, ale część z nich już planuje powrót do Olsztyna.

W tym roku z programu Erasmus+ na praktyki odbywające się na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej przyjechało wyjątkowo wiele osób.

- Od stycznia bieżącego roku przyjęliśmy na praktyki 9 osób, w tym 3 z Włoch i 6 studentów z Turcji, którzy dzisiaj podsumują swój 3-miesięczny pobyt w Kortowie i zaprezentują najciekawsze przypadki, z którymi spotkali się w naszych wydziałowych klinikach - mówi dr hab. Joanna Wojtacka, prof. UWM z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM, wydziałowy koordynator programu Erasmus+.

Praktyki na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UWM pozwalają na wielokierunkowy rozwój, więc nie dziwi to, że co roku aplikuje na nie coraz więcej studentów i absolwentów wydziałów weterynaryjnych z różnych państw.

- Przyjeżdżają do nas studenci kierunku weterynaria i pielęgniarstwo weterynaryjne z Turcji, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Łotwy, ale zdarzają się też aplikacje np. z Grecji, Bułgarii i Portugalii. Lekarze weterynarii pracujący w klinikach poza wysokim poziomem umiejętności praktycznych są również doskonałymi dydaktykami. W kształcenie praktykantów zagranicznych szczególnie zaangażowani są lekarze z Polikliniki Weterynaryjnej, z Katedry Rozrodu Zwierząt z Kliniką i z Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką. Największym zainteresowaniem cieszy się klinika małych zwierząt i to tam najwięcej studentów odbywa praktykę. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród studentów tureckich i włoskich, cieszą się też kliniki zwierząt gospodarskich. Zdarzają się studenci zainteresowani chorobami koni, diagnostyką laboratoryjną i higieną żywności pochodzenia zwierzęcego. Oni również mają możliwość odbycia praktyki na naszym wydziale. Wiem, że są bardzo zadowoleni i stają się później naszymi najlepszymi ambasadorami – podkreśla prof. Wojtacka.

Kerem Gundogdu w Polsce jest pierwszy raz. To także jego pierwsza przygoda z Erasmusem.

- Olsztyn jest małym miastem, ale bardzo uroczym. Podoba mi się tutaj. Za kilka dni wyjeżdżam, ale chciałbym tu wrócić – mówi Kerem.

Z kolei Orhan Bozbey na wyjeździe z programu Erasmus+ jest już drugi raz.

- Wcześniej byłem w Lublinie, ale w Olsztynie podoba mi się bardziej. Są tu lepsze warunki do odbywania praktyk i lepiej rozbudowana baza kliniczna. Chciałbym jeszcze tu przyjechać. Jeśli będzie taka możliwość, to po ukończeniu studiów chciałbym zrobić tu doktorat – mówi Orhan.

Merve Guzel po ukończeniu studiów chciałaby przeprowadzić się do Polski i znaleźć tu pracę.

- W zeszłym roku z programu Erasmus+ byłam w Lublinie. W tym roku mój wybór padł na Olsztyn. To bardzo dobre miasto do studiowania. Jest tutaj spokojnie, co bardzo mi się podoba. Jestem wdzięczna wszystkim doktorom i profesorom za poświęcony nam czas. Przez te 3 miesiące wiele się nauczyłam i mogłam wiedzę przekuć w praktykę. Za 8 miesięcy kończę swoją edukację. Planuję znaleźć pracę we Wrocławiu. Mam tam wielu przyjaciół – podkreśla Merve.

Oguzhan Kooker, zwany też Ogi, w Olsztynie jest już od 9 miesięcy. Program Erasmus+ umożliwił mu podjęcie w Kortowie studiów weterynaryjnych w semestrze letnim.

- Poznałem tu dziewczynę i jesteśmy już 5 miesięcy razem. Dlatego też aplikowałem, aby pozostać tu dodatkowo na praktykach. Połączyłem więc przyjemne z pożytecznym. Jestem tu szczęśliwy. Chcę przyjechać w przyszłym roku i znaleźć sposób, aby już tu pozostać – zaznacza Oguzhan. - Uczę się języka polskiego. Umiem powiedzieć: dzień dobry, dziękuję. Teraz ćwiczę gramatykę: ja jestem, ty jesteś, ja idę. Lubię też polskie jedzenie. Moja dziewczyna bardzo dobrze gotuje. Byłem również na polskim weselu i tam zajadałem się barszczem i kotletami schabowymi. Jeśli chodzi o pierogi to owszem, smakują mi, ale zdecydowanie wolę smażone niż gotowane – dodaje Oguzhan.

Kolejne umowy z programu Erasmus+ są już podpisane. Nowi praktykanci powinni się pojawić w Kortowie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w lutym.

Sylwia Zadworna