(Ty)Dzień literackich atrakcji

plakat imprezy
W tym roku miłośników języka polskiego czeka nie dzień a tydzień świętowania. Poloniści z UWM zapewniają, że będzie to tydzień atrakcji. Na otwarcie - lista 21 książek wartych czytania w 21. roku XXI w. Impreza potrwa od 21 do 27 lutego.

Obchody Dnia Języka Ojczystego (21.02.) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w tym roku odbędą się już po raz 11. Organizatorzy - wykładowcy i studenci z katedr Języka Polskiego i Literatury Polskiej zdecydowali się przenieść wszystkie wydarzenia do Internetu i wydłużyć imprezę do tygodnia. Internetowa formuła imprezy sprawia, że będzie dostępna dla każdego i bez wychodzenia z domu. Na miłośników języka polskiego czeka więc tydzień konkursów, zagadek, quizów i... niespodzianek. Wielki start już 21 lutego. Zamknięcie - 27 lutego.

- Ponieważ czas jest dość trudny, wydarzenia, które organizujemy, mają poprawiać nastrój. Będzie bardziej rozrywkowo niż zwykle - zapewnia dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, prof. UWM z Katedry Języka Polskiego, jedna z organizatorek.

Jakie atrakcje czekają miłośników języka polskiego?

- Każdego dnia będzie coś ciekawego. Zaczynamy od literatury, będą dialogi utrzymane w polszczyźnie przyszłości, które mógłby napisać Lem, ogłosimy wyniki konkursu na najlepsze opowiadanie fantastyczne. Fragmenty przeczyta Maciej Mydlak, aktor Teatru im. Jaracza. Zapraszamy również na quiz językowy, przygotowany przez nasze Pogotowie Językowe. Codziennie pojawią się też w programie małe niespodzianki - wylicza prof. Naruszewicz-Duchlińska.

- Za wcześnie mówić o zmianach w języku na skutek pandemii, ale już widzimy, że pojawiło się wiele neologizmów, np. koronaparty, określenia ze słowem "zaraza" - jako ewidentne nawiązanie do powieści Marqueza. Najczęściej pojawiają się słowa "korona" i "zaraza" i terminy nawiązujące do zdalnej edukacji - dzieli się spostrzeżeniami prof. Naruszewicz-Duchlińska.

Program (Ty)godnia Języka Ojczystego na UWM

Szczegóły będą zamieszczane za pośrednictwem Facebooka na profilu: https://www.facebook.com/polonistyka.uwm

21.02. niedziela – oficjalne otwarcie Tygodnia Języka Polskiego i ogłoszenie listy wyjątkowych dzieł, które każdy Polak powinien przeczytać w tym roku. 21 książek do przeczytania w 2021 roku, które powstały w ciągu ostatnich 21 lat, polecają kadra i studentci filologii polskiej na UWM.

22.02. poniedziałek  – rok 2021 ogłoszony został Rokiem Stanisława Lema, filozofa i futurologa. Zapraszamy do wejścia w rolę językowych futurologów i pokazania, jak może wyglądać język polski za 21 lat. Prosimy studentów anno domini 2042 o napisanie krótkiego dialogu. Które tendencje się nasilą, a które osłabną? Które słowa znikną, a jakie mogą się pojawić? Autorzy 3 najlepszych dialogów otrzymają książki Stanisława Lema.

23.02. wtorek – oficjalne ogłoszenie wyników konkursu literackiego na najlepsze opowiadanie fantastyczne. Fragment zwycięskiej pracy przeczyta olsztyński aktor Maciej Mydlak.

24.02. środa – quiz językowy przygotowany przez ekipę Pogotowia Językowego UWM - czyli podstępne i ciekawe pytania, które pozwolą sprawdzić, czy polszczyzna nie ma dla was tajemnic.

25.02. czwartek – dyskusja, co bohaterowie dzieł literatury polskiej mogliby robić podczas pandemii? Poświęciliby się pracy u podstaw pomagając służbie zdrowia, czy zagrzewaliby naród do solidarnego noszenia maseczek? Czy Stasia Bozowska prowadziłaby zajęcia na Teamsie, a Kordian zamieszczałby wiersze na Facebooku? Puśćmy wodze fantazji!

26.02. piątek – prezentacja memów nawiązujących do literatury i języka, tworzonych przez studentki i studentów olsztyńskiej polonistyki oraz innych zainteresowanych, którzy poczują zew memotwórczy i nie będą mu się opierać.

27.02. sobota – ogłoszenie wyników X edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa. Zamknięcie obchodów.

Organizatorzy: Katedra Języka Polskiego i Katedra Literatury Polskiej

Osoby zaangażowane w przygotowanie: Piotr Przytuła, Iwona Maciejewska, Alina Naruszewicz-Duchlińska, Sabina Kowalczyk

 

mah