Uważniej! Nowa wystawa w Galerii Rektorskiej

Wernisaż w Galerii Rektorskiej
Wystawa cyklu grafik Mai Baranowskiej zainaugurowała nowy sezon w Galerii Rektorskiej. Wernisaż odbył się 28 września.

Dr hab. Maja Baranowska jest wykładowczynią w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W Galerii Rektorskiej wystawia swoje prace po raz pierwszy. Artystka zaprezentowała 14 grafik. Cykl nosi nazwę „Uważniej".

- Uznałem, że tak wybitna artystka, robiąca tak doskonałe prace, sama zaproponuje zestaw prac, 14 – bo tyle się tu mieści - podkreśla dr hab. Antoni Grzybek, prof. UWM, kurator galerii.

Wszystkie prace zostały wykonane techniką druku pigmentowego, który zapewnia doskonałe odwzorowanie koloru i tekstury. Motywem przewodnim, który wykorzystała artystka, jest odcisk linii papilarnych palca.

- Druk pigmentowy to rodzaj grafiki, ale na pograniczu współczesnego cyfrowego druku fotograficznego, technika interdyscyplinarna. Jej ogromną zaletą jest bardzo szerokie spektrum i wrażliwość na tonalność. Linie papilarne, niepowtarzalne u każdego człowieka, tu tworzą plamę, fakturę nawiązującą do tradycyjnego chińskiego drzeworytu, ale w bardzo współczesnym wydaniu – mówi prof. Grzybek.

Maja Baranowska nie mogła uczestniczyć w otwarciu wystawy. Głos w jej imieniu zabrała dr hab. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, prof. UWM, dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych i to na jej ręce rektor prof. Jerzy Przyborowski przekazał kwiaty dla nieobecnej artystki.

- To interesująca, bardzo ciekawa i bardzo dobra wystawa. Świeże prace, bo powstały w tym roku. Były już prezentowane w Galerii BWA w Olsztynie, teraz jest druga odsłona w Galerii Rektorskiej. Te prace to duże zaskoczenie, ponieważ Maja Baranowska wykonała je w nowej dla siebie technice. Jednak pomimo zmiany techniki, duch artystki jest tu mocno obecny. Cały cykl jest o wiele większy, artystka wykonała ponad 20 prac, a tu zostały zaprezentowane naprawdę ciekawe – zaznacza prof. Kulikowska-Parkasiewicz.

Maja Baranowska studia artystyczne odbyła na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom artystyczny z wyróżnieniem uzyskała w pracowni serigrafii prof. Bohdana Przybylińskiego w 1989 r. Kwalifikacje I stopnia (promotor prof. Henryk Chyliński) uzyskała w 1998 r. na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki otrzymała na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku w 2013 roku. Z Instytutem Sztuk Pięknych UWM związana jest od momentu jego powstania.

Wychowała wiele pokoleń znakomitych grafików. Ciepło zajęcia z nią wspominał prof. Antoni Grzybek, były student, obecnie kurator wystawy jej prac, chociaż, jak podkreślał, zajęcia pod kierunkiem Mai Baranowskiej do łatwych nie należały.

- Nigdy nie udało mi się uzyskać właściwego efektu światłocienia. Do dziś tego nie potrafię – przyznawał.

Galeria Rektorska zainaugurowała działalność 4 lata temu. Można tu oglądać prace studentów i wykładowców Instytutu Sztuk Pięknych UWM. Chociaż usytuowana w nietypowym miejscu, w budynku Rektoratu, warta jest odwiedzin. Jak podkreślał rektor prof. Jerzy Przyborowski, otwierając wystawę, to miejsce ociepla klimat i skłania do refleksji.

Prace Mai Baranowskiej można oglądać do końca roku.

mah