UWM z filią w Chinach?

Otwarcie placówki naukowo-dydaktycznej w Chinach zaproponowała UWM delegacja miasta Weifang podczas spotkania z władzami rektorskimi UWM.

Chińscy goście odwiedzili Olsztyn 30 stycznia. Stolica województwa nawiązała w 2015 r. kontakty z chińskim miastem Weifang. W kwietniu 2016 r. Weifang odwiedziła oficjalna delegacja Olsztyna. Jej członkiem był m.in. prof. Mirosław Gornowicz – prorektor UWM, który złożył wówczas wizytę w jednej z tamtejszych wyższych uczelni. Jak się okazało, jest ona zainteresowana współpracą naukową z UWM. Chińską delegację tworzyli profesor Chen Junheng (2. z lewej)- prezydent Instytutu Naukowo-Badawczego Nowych Źródeł Energii na tamtejszym uniwersytecie, Wang Fangjun (1. z lewej)- dyrektor generalny spółki technologicznej w Weifang Youjia zajmującej się nowymi źrodłami energii. Towarzyszyła im Chen Yiyu - zastępczyni dyrektora generalnego spółki Yilu Fenfang Zhineng zajmującej się systemami transportowymi i jednocześnie tłumaczka delegacji.

Goście z Weifang w czasie rozmowy wykazywali dużą wiedzę o UWM i zaproponowali naszej uczelni otwarcie placówki naukowo-dydaktycznej w Chinach. Interesuje ich współpraca na polu nauk ścisłych, stosunków międzynarodowych i ekonomii. Proponują nam także uruchomienie w Kortowie Instytutu Konfucjusza, który zajmuje się nauką języka chińskiego i promocją chińskiej kultury na świecie. Takie instytuty są już w Polsce przy Politechnice Opolskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Jagiellońskim, Wrocławskim i Gdańskim. Chińscy goście deklarują, że strona chińska weźmie na siebie ciężar finansowy tych przedsięwzięć. Ponadto zaprosili do Weifang Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" na festiwal folklorystyczny.

Władze rektorskie UWM przyjęły propozycje gości z zainteresowaniem. Obiecały wnikliwie rozważyć złożone propozycję i dać znać w jak najkrótszym czasie.

- Jesteśmy zainteresowani tą współpracą. Od ogólnych deklaracji trzeba teraz przejść do omawiania szczegółów, a te bywają czasami trudne, gdy chodzi o finanse – komentuje wizytę gości prof. Mirosław Gornowicz, prorektor UWM ds. ekonomicznych i rozwoju.

To już druga wizyta przedstawicieli Chin na UWM w ostatnim czasie. W listopadzie 2017 r. gościliśmy Liu Lijuan - radczynię handlową i ekonomiczną Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Li Chengyao - sekretarza handlowego i ekonomicznego oraz Geng Peikana - pracownika ambasady. Goście obejrzeli wtedy wybrane wydziały UWM i zapewnili, że będą działać na rzecz zacieśniania współpracy Olsztyna, a więc i UWM z Weifang. Słowa jak widać dotrzymali.

lek

w kategorii