Prof. Wojciech Kloc laureatem „Portretów Polskiej Medycyny” 2021

gala przyznania Portretów Polskiej Medycyny
Prof. Wojciech Kloc, kierownik Katedry Psychologii i Socjologii Zdrowia oraz Zdrowia Publicznego Szkoły Zdrowia Publicznego CM UWM został laureatem „Portretów Polskiej Medycyny” 2021.

Wyróżnienia, honorujące osoby i instytucje, które odniosły znaczące sukcesy w sferach zarządzania placówkami medycznymi, rozwoju terapii oraz poprawiania stanu zdrowia społeczeństwa przyznano 19 października podczas XVII Forum Rynku Zdrowia. „Portretami Polskiej Medycyny”, czyli corocznymi wyróżnieniami przyznawanymi w redakcyjnym głosowaniu przez dziennikarzy magazynu i portalu Rynek Zdrowia nagrodzono m.in. pionierską operację kręgosłupa, heroiczną pracę na oddziałach covidowych oraz przyspieszoną informatyzację podstawowej opieki zdrowotnej.

Prof. Wojciech Kloc jest kierownikiem Katedry Psychologii i Socjologii Zdrowia oraz Zdrowia Publicznego Szkoły Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UWM a takżekierownikiem Oddziału Neurochirurgii Szpitala Copernicus w Gdańsku. Nagrodę odebrał ze swoim zastępcą dr n. med. Wojciechem Wasilewskim w kategorii Lekarze Rynku Zdrowia. W uzasadnieniu czytamy: „Dzięki nowatorskiej operacji specjaliści z Oddziału Neurochirurgii Szpitala Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku połączyli głowę z kręgosłupem 3-letniej Martynki, która w lipcu 2021 r. uległa wypadkowi. Tej niezwykle trudnej operacji podjął się neurochirurg z zespołu prof. Wojciecha Kloca, dr n. med. Wojciech Wasilewski wraz z asystującymi mu lekarzami: Patrykiem Kurlandem, Łukaszem Dylewiczem oraz anestezjologiem Martą Bielewicz. To oni dokonali cudu.

- Nie mamy czego się wstydzić w dobrze zarządzanych szpitalach. Mamy nowoczesny sprzęt i nie powinniśmy się poddawać nawet najtrudniejszym przypadkom. Leczenie zagraniczne uważam, że możemy ominąć. Wymaga to długotrwałej nauki, umiejętności i wykorzystania wiedzy - powiedział prof. Wojciech Kloc.

XVII Forum Rynku Zdrowia odbyło się w dniach 18-19 października w Warszawie. Na Forum złożyły się 22 debaty dotyczące kluczowych dla sektora ochrony zdrowia zagadnień, w tym m.in. rozwoju ochrony zdrowia w najbliższych latach, dostępności świadczeń, nowych technologii i cyfryzacji sektora medycznego, zarzadzania placówkami oraz postępów w terapii wybranych chorób. Forum Rynku Zdrowia organizowane jest od 2005 r. i jest jedną z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych debat poświęconych ochronie zdrowia. Każdego roku biorą w nim udział wybitne postaci medycyny, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, parlamentarzyści, menedżerowie podmiotów leczniczych, eksperci oraz lekarze wielu specjalizacji.

Laureatem Portretów Polskiej Medycyny w 2016 r. został prof. Wojciech Maksymowicz, ówczesny prorektor ds. uczelni medycznej UWM. Wyróżnienie otrzymał w kategorii Lider Rynku Zdrowia.

opr. syla