Wśród najlepszych blogów naukowych

prof. S. Czachorowski
Blog „Profesorskie gadanie” prowadzony przez prof. Stanisława Czachorowskiego z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska UWM wśród najpopularniejszych polskich blogów naukowych

Polskie blogi popularyzujące naukę nie doczekały się jeszcze oficjalnego rankingu. Zestawienia takie prowadzą sami blogerzy naukowcy. Łukasz Sakowski, biolog z Poznania, popularyzator nauki, dziennikarz naukowy, autor bloga To tylko teoria, współzałożyciel polskiego Marszu dla Nauki, od 3 lat publikuje swój autorski ranking polskich blogów naukowych. W zestawieniu za rok 2018 na 5. miejscu znalazł się blog Profesorskie gadanie prowadzony przez dr. hab. Stanisława Czachorowskiego, biologa, ekologa, entomologa z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.

Pierwsze wpisy na blogu Profesorskie gadanie ukazały się 14 lat temu, w sierpniu 2005 r. ale zanim pojawił się blog, prof. Czachorowski 2 lata wcześniej założył swoją stronę internetowa, na której umieszczał różne przydatne studentom informacje i materiały. Już prawie 14 lat Profesorskie gadanie uczy, edukuje i pełni rolę platformy do dyskusji na ważne tematy – m.in. gorący temat zmian klimatycznych. Wpisy z bloga były zamieszczane na portalu EduNews czy portalu Lumen.

Prof. S. Czachorowski tak wyjaśnia początki powstania bloga: „Powstał jako element idei otwartego uniwersytetu, a także jako próba przyswajania nowych technologii w czasie trzeciej rewolucji technicznej. Po prostu jeszcze jedna forma komunikacji i doskonalenie nauczycielskiego warsztatu pracy. Upowszechnianie wiedzy w formie uniwersytetu otwartego zawiera w sobie także swoistą spłatę dla podatnika, który przecież finansuje moją pensję. Skoro mogę się rozwijać za jego pieniądze to uważam za stosowne dzielić się informacjami, refleksjami, wrażeniami i wiedzą na wolnej licencji (swobodny, niekomercyjny dostęp). Po drugie blog jest dla mnie formą otwartej, niezależnej "katedry", z której można głosić poglądy na świat”.

Profesorskie gadanie plasuje się śród najlepszych polskich blogów popularyzujących naukę drugi rok z rzędu. Łukasz Sakowski umieścił go w pierwszej dziesiątce czołowych blogów także w 2017 r.

Kryteria, według których jest ustalany ranking to: jakość merytoryczna treści, długość treści, regularność publikacji, innowacyjność treści, wygląd strony, popularność, zasięg.

Profesorskie gadanie można znaleźć na: https://profesorskiegadanie.blogspot.com/

mah