Zielony UWM w zielonym rankingu

młodzi naukowcy przy szklanych biorektorach
Szóste miejsce w Polsce i 770. na świecie pod względem dbałości o środowisko naturalne zajmuje UWM według rankingu GreenMetric sporządzonego przez Uniwersytet Indonezyjski.

Siódmego grudnia Uniwersytet Indonezyjski (UI) opublikował wyniki swego rankingu o nazwie UI GreenMetric World University Ranking. Jest to inicjatywa zapoczątkowana w 2010 roku. Rok wcześniej UI zorganizował międzynarodową konferencję na temat światowych rankingów uniwersyteckich. Zaprosił na nią wielu ekspertów. Z ich dyskusji wynikło, że ówczesne kryteria stosowane do oceniania uniwersytetów nie uwzględniają tych, które podejmują wysiłki na rzecz zmniejszenia śladu węglowego, w walce z globalnymi zmianami klimatu. „Zdawaliśmy sobie sprawę, że wiele uniwersytetów podejmuje działania dla poprawy ich zrównoważonego rozwoju. Dostrzegliśmy w ten sposób potrzebę opracowania jednolitego systemu, odpowiedniego dla tysięcy uniwersytetów na świecie, którego wyniki pozwolą na ranking i szybkie porównania ich zaangażowania w rozwiązywanie problemów zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko” – czytamy w opisie rankingu.

Co dokładnie jest w tym rankingu oceniane? 6 obszarów. Są to: otoczenie i infrastruktura; energia i zmiany klimatu; programy przetwarzania odpadów; zmniejszanie zużycia wód gruntowych, zwiększanie programów ochrony przyrody i ochrony siedlisk; polityka transportowa w celu ograniczenia liczby pojazdów prywatnych; edukacja i badania. W sumie na ranking składa się 39 szczegółowych wskaźników.

Na podium znalazł się Uniwersytet Wageningen w Holandii, 2. jest Oxford i 3. Gronigen - też w Holandii. Spośród polskich uczelni ranking UI odnotowuje 9. UWM, debiutujący w tym zestawieniu, uplasował się na 6. pozycji w Polsce i na 770. w świecie. Na 1. m. w Polsce jest Politechnika Gdańska, przed Uniwersytetem Adama Mickiewicza i Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Na 4. m jest Uniwersytet Gdański, za nim Politechnika Krakowska. Za nami jest Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Kardynała S. Wyszyńskiego w Warszawie.

Ranking najlepiej ocenił UWM pod względem gospodarki odpadami oraz edukacji i badań naukowych, lepiej nawet niż niektóre uczelnie go poprzedzające.

Uniwersytet Indonezyjski jest publicznym uniwersytetem zlokalizowanym m.in. w Dżakarcie - stolicy Indonezji. Jest to jedna z najstarszych uczelni wyższych w Indonezji, ogólnie uważana za jedną z najbardziej prestiżowych w tym kraju. W rankingu QS World Universities z 2019 UI zajmuje 1. miejsce w Indonezji, 57. w Azji i 292. na świecie.

W rankingach GreenMetric 2020 r. odnotowano 956 uniwersytetów w 84 krajach.

UWM od kilku lat realizuje program Green University, którego celem jest ogólnie pojęta ochrona środowiska. We wrześniu br. rektor powołał ponadto Green Team – zespół doradczy, którego zadaniem jest opracować program realizacji na UWM celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez ONZ.

lek

w kategorii