Zrównoważone Kortowo – w trosce o planetę

Prowadzące szkolenie dla przedsiębiorców
UWM włączył się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Z tej okazji uczelniane Centrum Badań i Projektów przeprowadziło szkolenie dla przedsiębiorców z ekologicznego projektowania opakowań, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych zorganizowało zajęcia edukacyjne pod hasłem „Ekologia wśród młodzieży”.

W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju przypada na 20-26 września. To akcja odbywająca się na skalę europejską, mająca na celu pobudzenie i uczynienie widocznymi działań, projektów i wydarzeń promujących zrównoważony rozwój oraz wdrażanie tzw. Agendy 2030.  

- Uniwersytet poprzez swoją działalność badawczą, edukacyjną, ale też współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym odgrywa bardzo ważną rolę w realizowaniu celów zrównoważonego rozwoju – zapewnia Justyna Stawecka z Centrum Badań i Projektów UWM. - Organizatorem tego wydarzenia jest Green Team, którego jednym z głównych celów jest edukowanie studentów, pracowników i mieszkańców regionu w zakresie ekologii. Tym razem Uniwersytet skierował swoje działania do przedsiębiorców i uczniów – wyjaśnia.  

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu Enterprise Europe Network East Poland, który jest realizowany na naszym uniwersytecie. Agnieszka Domańska, kierowniczka projektu, zapewnia, że UWM bardzo poważnie podchodzi do idei Green University.

- Przyłączyliśmy się do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, bo chcemy, żeby UWM był green, jak najbardziej przyjazny środowisku, stąd działania w tej kwestii. Chcemy edukować zarówno młodszych, jak i starszych. Widać, że zainteresowanie przedsiębiorców tym, jak ekologicznie projektować opakowania produktów jest coraz większe. Trzeba dostosować się do zmieniającego się świata i do potrzeb klientów, a ponadto coraz częściej te kwestie reguluje po prostu prawo – mówi Agnieszka Domańska.

Jedną z zainteresowanych przyjaznymi środowisku opakowaniami jest Marzena Radzka-Wiśniewska z prywatnego przedsiębiorstwa Lab Design.

 - Każdy, kto rozwija firmę stara się czerpać jak najwięcej wiedzy, m.in. z tego typu szkoleń. Każde takie wydarzenie jest bardzo cenne. Z pewnością opakowania ekologiczne są teraz bardzo popularne i ma na to wpływ wiele czynników. Konsumenci bardziej je doceniają, pojawiają się wymogi prawne, ale istnieje również coraz większa chęć wyróżnienia się na rynku – mówi.

Jedną z osób przeprowadzających szkolenie była Marta Dunder z Kreatika Studio, która zajmuje się m.in. projektowaniem opakowań. Jak mówiła, jej rola polegała na inspirowaniu przedsiębiorców i zarażania ich entuzjazmem.

- Jestem tutaj po to, aby zainspirować ludzi i wlać w nich więcej entuzjazmu, bo generalnie producenci boją się zmian. One zawsze wiążą się z inwestycją i wieloma niełatwymi działaniami. Trzeba zmieniać stare rozwiązania, bo nasza planeta się kończy i nie możemy jej już tak eksploatować. Przyszło tutaj wielu świadomych producentów, więc takie warsztaty mogą być zalążkiem ciekawych projektów, które być może podejmiemy wspólnie – mówi.

Równolegle do szkolenia dla przedsiębiorców odbywały się warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych, propagujące zachowania ekologiczne wśród młodzieży. Jedną z uczestników była Kornelia, uczennica II LO w Olsztynie, która interesuje się ekologią.

- Przyszliśmy tutaj, aby nadawać nowe życie rzeczom już wytworzonym. Osobiście interesuję się ekologią i forma tych warsztatów bardzo mi się podoba. Ziemia jest w coraz gorszym stanie, następuje ocieplenie klimatu, topnieją lodowce i myślę, że każdy z nas może dołożyć cegiełkę do tego, żeby zmieniać to wszystko na lepsze. Wystarczy np. segregować śmieci w domu. Musimy robić wszystko, abyśmy mogli jak najdłużej tutaj żyć. To jest praca także dla następnych pokoleń – zapewnia.

Inicjatywa Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju jest skierowania do uczniów, studentów, organizacji pozarządowych, instytucji edukacyjnych, przedstawicieli środowisk naukowych, samorządów, przedsiębiorców oraz wszystkich osób, dla których ważne są kwestie zrównoważonego rozwoju.

 

Marta Wiśniewska