Targi odbyły się 25 maja. Ich pomysłodawcą był dr inż. Jerzy Domański, prodziekan ds. studenckich WNT. Skąd taki pomysł?
- Coraz więcej firm szuka pracowników w branży mechanicznej i zarządzania produkcją. Bardzo często zwracają się do nas o pomoc w tych poszukiwaniach. Pomyślałem, że dobrze by było zgromadzić w jednym miejscu pracodawców i studentów i ułatwić im wszystkim wzajemny kontakt. Chodzi tu nie tylko o pracę, bo studenci szukają także możliwości odbycia praktyk lub staży – wyjaśnia dr Domański.
Do udziału w targach zaprosił firmy współpracujące z wydziałem. Odpowiedziało 15.
- Jestem zaskoczony, że tak dużo, jak na pierwszy raz – dodaje prodziekan.
Każda firma otrzymała stanowisko w holu wydziału. Jedno z nich przypadło spółce „Alnea" z Warszawy mającej zakład produkcyjny w Stawigudzie.
- Szukamy chętnych na stanowiska programista-robotyk, inżynier elektryk i mechanik. Oferujemy ponadto staże płatne i bezpłatne w tych zawodach. Zainteresowanie jest spore. Studenci pytają, do jakiego działu mogą trafić, z jakich programów komputerowych korzystamy. Ile mogą zarobić – nikt jeszcze nie pytał.
Te targi to dobry pomysł - mówi mgr. inż. Paweł Pasemko i inż. Mateusz Okraszewski, czekający na obronę pracy magisterskiej. Obaj skończyli WNT UWM i obaj jeszcze na studiach zaczęli pracę w „Alnei". Rada dla młodszych kolegów?
- Jak chcesz być dobry to nastaw się na ciągłą naukę. To, co było na studiach to podstawa. Trzeba się nauczyć swojej pracy – zapewniają.
Kolejne stoisko zajmowała spółka „Zortrax" z Olsztyna, znany producent drukarek 3D. I to stoisko obsługiwały młode absolwentki UWM – Emilia Olender i Karolina Dziczek. Obie kierunków technicznych nie kończyły. Karolina jest mgr filologii angielskiej.
- Jesteśmy dowodem na to, że w naszej firmie jest miejsce nie tylko dla inżynierów – zapewniają.
- Trudno było na początku, bo nie byłam przygotowana do pracy w firmie technicznej, ale wszyscy bardzo mi pomagali i obecnie z techniką nie mam już problemów - zapewnia Karolina.
- Część studentów nie wie, czym zajmuje się nasza firma. Pytają nas o ceny drukarek, z czego drukujemy, jak działa taka drukarka. Ci, którzy kojarzą naszą firmę pytają, jakimi umiejętnościami powinni się wykazać. Dobrze, że są takie targi. Pozwala rozejrzeć się studentom w ofertach staży i pracy i wiąże firmy z uczelnią – ocenia Emilia.
Zakład Metalowy „Agromasz" z Mrągowa produkujący podnośniki hydrauliczne do traktorów reprezentował sam właściciel – mgr inż. Janusz Gruszczyński, absolwent Wydziału Mechanicznego ART, czyli poprzedniczki WNT. W jego firmie pracuje 70 ludzi, w tym licząc z nim 7 magistrów inżynierów po UWM. Co sądzi o przygotowaniu absolwentów do pracy?
- Studia są po to, aby dać podstawy. Uczelnie nie dadzą rady przygotować absolwentów do pracy na każdym stanowisku w każdej firmie. Od tego są staże, kursy, studia podyplomowe. I tak właśnie odbywa się szkolenie pracowników w mojej firmie. Każda firma ma swoją specyfikę, inne maszyny, programy... Ja ponad ćwierć wieku temu zaczynałem od produkcji szpadli, a teraz posługuję się najnowszymi obrabiarkami sterowanymi numerycznie. Od pracownika oczekuję zaangażowania - wyjaśnia Janusz Gruszczyński.
A co o targach myślą studenci.
Michał Olender z mechaniki i budowy maszyn przyszedł się rozejrzeć za pracą, bo właśnie kończy studia inżynierskie i na magisterskich chciałby już pracować.
- To dobry pomysł. Chyba coś wybiorę. Podoba mi się oferta „Agromaszu", bo można od razu iść na montaż – zdradza plany.
Mateusz Dawid i Karolina Łabanowska z inżynierii precyzyjnej w produkcji rolno-spożywczej kończą studia II stopnia. Też przyszli się rozejrzeć.
- Jeszcze się na nic nie zdecydowaliśmy, ale to dobrze, że jest takie miejsce, w którym zebrało się tyle firm. Trudno by było odwiedzać je a tak mamy wszystkie pod ręką – zwracają uwagę na praktyczną stronę targów.
Aleksandra Trzcińska i Justyna Szczepańska też studiują mechanikę i budowę maszyn.
- Szukamy stażu na wakacje. Mamy kilka ofert, złożymy podania i zobaczymy, kto nam da najlepsze warunki. Po co nam staż? Aby zbierać doświadczenie, a poza tym to dobrze wygląda w CV - zapewniają.
lek