Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego


Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie unikatowym, niedostępnym dotychczas dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, obiektem popularyzującym naukę i innowacje. Dzięki projektowi możliwa będzie realizacja nowoczesnych usług edukacyjnych poza systemem szkolnictwa jako jego uzupełnienie i wzbogacenie.
W powstałej instytucji edukacja odbywać się będzie głównie poprzez nauczanie eksperymentalne.Pokazy naukowe, interaktywne wykłady, pikniki, festyny, zajęcia i seminaria realizowane będą z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania i technik multimedialnych. Obiekt będzie wyposażony w stanowiska, ekspozycje oraz wyposażenie specjalistyczne.
Grupa docelowa programu:
- mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego
- nauczyciele
- przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe
Głównym celem, który będzie realizował projekt będzie popularyzacja nauki i innowacji poprzez inwestycje w infrastrukturę edukacyjną. Cel główny realizowany będzie poprzez komplementarne cele cząstkowe:
- poprawa dostępności publicznych usług edukacyjnych wysokiej jakości ,poprawa dostępności, jakości oraz efektywności i bezpieczeństwa usług edukacyjnych poprzez budowę Centrum oraz jego nowoczesnego wyposażenia,
- poprawa rezultatów procesu kształcenia i dostosowania nabywanych kwalifikacji do potrzeb społeczno-gospodarczych regionu,
- zmiana podejścia do nauki i kultury uczenia się oraz kreowanie właściwych postaw (kreatywność, innowacyjność, praca zespołowa) przez wszystkich interesariuszy.
Oczekiwanymi rezultatami projektu będą m.in:
1) Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - 1 szt.
2) Liczba obiektów infrastruktury popularyzującej naukę i innowacji - 1 szt.
3) Liczba osób objętych działaniami instytucji popularyzujących naukę i innowacje - 56 300 osoby
4) Liczba szkół odwiedzających instytucje popularyzujące naukę i innowację - 480 szt.
Obiekt zaprojektowano jako budynek czterokondygnacyjny, stanowiący zwartą bryłę na planie prostokąta. W rozwiązaniach przestrzennych zagospodarowania terenu zaplanowano możliwość przejść pomiędzy dwoma istniejącymi obiektami – Wydziałem Humanistycznym i Centrum Konferencyjnym.
Centrum Nauki i Innowacji składać się będzie z następujących poziomów:
Poziom 0 wejście główne, kasy, szatnie, Laboratorium światła oraz ekspozycja.
Poziom I obejmować będzie strefę zabaw dla najmłodszych użytkowników Centrum. Z tego poziomu przewidziano bezpośrednie wyjście na dziedziniec, umiejscowiony przed wejściem głównym do budynku Wydziału Humanistycznego. Na dziedzińcu umiejscowione zostanie wahadło Foucaulta wraz z niezbędnymi elementami.
Poziom II to poziom laboratoriów, ekspozycji zmiennej, Laboratorium Energii. Na tym poziomie przewidziano również pomieszczenia administracji.
Na poziomie III umiejscowiono wielofunkcyjną salę wykładową z możliwością podziału na dwie mniejsze oraz miejsce na ekspozycję ruchomą. Przewidziano tam warsztaty zw. z fizyką, matematyką
Poziom IV obserwatorium - wyjście na dach umożliwiające prowadzenie obserwacji nieba.
Projekt uzyskał dofinansowanie z RPO WiM na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 9 – Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, w ramach Działania 09.03.00 „Infrastruktura Edukacyjna” , poddziałanie 09.03.03 – „Instytucje popularyzujące naukę i innowacje” . Uniwersytet Warmińsko Mazurski pozyskał 16.639046,18zł na realizację projektu budowy i wyposażenia Centrum. Wartość projektu ogółem to 32.903409,93zł