Inkubator sportowych talentów

Inkubator sportowych talentów
UWM dba nie tylko o rozwój studenckiego ducha i umysłu, ale także o jego ciało. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oferuje zajęcia w 22 sekcjach sportowych: od piłki siatkowej, poprzez golf, judo, taniec nowoczesny, jazdę konną, pływanie na korfballu do kolarstwa górskiego. Do dyspozycji studentów jest: sala sportowa do gier zespołowych, w której można przeprowadzić zawody sportowe w piłce siatkowej i koszykówce (ma trybuny rozsuwane na 800 miejsc i klimatyzację), kompleks boisk nad rzeczką Kortówką, stadion z tartanową bieżnią, Pływalnia Uniwersytecka z basenem głównym (dł. 25 m, szer. 21 m, 8 torów), basenem do nauki pływania, jacuzzi, saunami i siłownią, korty tenisowe oraz tzw. siłownia zewnętrzna, czyli urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Na UWM zaliczenie przedmiotu wychowanie fizyczne może być przyjemnością. Można je uzyskać na przykład ucząc się jazdy konnej, tańca nowoczesnego lub zdobywając stopień żeglarza jachtowego.
Sportowym sercem uczelni jest Klub Sportowy AZS UWM. To prawdziwa kuźnia talentów. Zawodnicy AZS, studenci z Kortowa reprezentowali Polskę na 5 olimpiadach, 16 uniwersjadach letnich i zimowych, 12 mistrzostwach świata i Europy oraz kilkudziesięciu mitingach, imprezach międzynarodowych i krajowych.

Złotą kartę w dziejach AZS zapisali siatkarze „sztandarowy produkt” Kortowa zdobywając 5-krotnie mistrzostwo Polski, 6-krotnie wicemistrzostwo i 6-krotnie brązowe medale. W dorobku mają również 7 Pucharów Polski. W Akademickich Mistrzostwach Polski siatkarze stawali 15 razy na najwyższym podium, 6 razy zdobywali srebrne i 3 razy brązowe medale. Ponadto byli wielokrotnymi mistrzami Wyższych Szkół Rolniczych i Uniwersytetów. 8 kortowskich siatkarzy wystąpiło na 6 olimpiadach. Największy sukces to zdobycie w 1976 r. w Montrealu złotych medali przez studentów ART: Mirosława Rybaczewskiego i Zbigniewa Lubiejewskiego. Najbardziej utytułowany siatkarz AZS został w 1974 r. w Meksyku Mistrzem Świata. Medalistami Mistrzostw Europy zostało 11 studentów. W 1978 r. siatkarze zdobyli Klubowe Wicemistrzostwo Europy w Pucharze Zdobywców Pucharów (Assen – Holandia).

Wieloma medalami mogą poszczycić się zawodnicy sekcji żeglarskiej – żeglarz Rafał Szukiel (olimpijczyk oraz złoty medalista mistrzostw świata juniorów i mistrzostw Polski), jego brat także żeglarz Wacław Szukiel (kilkukrotny złoty medalista mistrzostw Polski) oraz bojerowiec Michał Burczyński 4-krotny Mistrz Świata i 3-krotny Mistrz Europy. Załoga Tomasz Januszewski i Jacek Nowak zdobyła Puchar Świata w Abu Dhabi w 2014 r. i zajęła 4. miejsce Mistrzostwach Świata w USA w 2016 r. w olimpijskiej klasie 49.

Czołowe miejsca na podiach zajmują zawodnicy sekcji taekwondo AZS UWM. Marcin Chorzelewski - brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorów 2001 r. w Korei, Maciej Ruta 2 x brązowy medal Mistrzostw Europy Seniorów Łotwa 2005 r., Włochy 2008 r., Justyna Niedziałek - brązowy medal Mistrzostw Europy Seniorów, Piotr Hatowski - brązowy medalista Mistrzostw Europy Młodzieżowców Ukraina 2011 r. oraz Mistrzostw Europy Juniorów Azerbejdżan 2007 r., brązowy medalista klubowych mistrzostw Europy Turcja 2014 r., Szymon Piątkowski - brązowy medalista Mistrzostw Świata Kadetów 2017 r. Egipt r.

Pływacy AZS UWM reprezentowali Polskę na najważniejszych imprezach międzynarodowych na wodach otwartych. Igrzyska Olimpijskie Rio de Janeiro - Joanna Zachoszcz na 10 km, Mistrzostwa Europy w 2017 r. - Joanna Zachoszcz, Justyna Burska - 10 km, Mistrzostwa Świata Budapeszt w 2017 r. - Justyna Burska – 10 km, 5km, Mistrzostwa Europy Glasgow w 2018 r. - Krzysztof Pielowski, Justyna Burska na 10 km, Mistrzostwa Świata Gwangju w 2019 roku - Krzysztof Pielowski, Justyna Burska na 5 km i 10 km.
Znakomite wyniki osiągają kortowscy lekkoatleci. Najlepsi z nich to: Konrad Bukowiecki olimpijczyk z Rio de Janeiro 2016 r., uczestnik Mistrzostw Świata i Europy, Halowy Mistrz Europy w Belgradzie, Wicemistrz Europy z Berlina, Mistrz Uniwersjady w Neapolu ,2-krotny Młodzieżowy Mistrz Europy U-23, Karol Zalewski - olimpijczyk z Rio de Janeiro 2016 r, uczestnik Mistrzostw Świata i Europy, Halowy Mistrz i Rekordzista Świata w sztafecie 4 x 400 m w Birmingham w 2018 r, 2-krotny Młodzieżowy Mistrz Europy U-23, Kacper Kozłowski – 3-krotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich: Rio de Janeiro, Londyn i Pekin, wielokrotny medalista i uczestnik Mistrzostw Świata i Europy w biegu sztafetowym 400 m i 4x400 m.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako pierwsza niesportowa uczelnia w Polsce utworzył Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego.