Prężny ośrodek kulturalny

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to nie tylko centrum naukowo-badawcze, ale także prężny ośrodek kulturalny. W strukturach uczelni działa Akademickie Centrum Kultury zrzeszające kilkanaście klubów i agend. Studenci mogą tu rozwijać swoje pasje i po prostu ciekawie spędzać czas. Każdy znajdzie cos dla siebie. Miłośników fantastyki skupia klub Olifant. Pasjonaci nurkowania są zrzeszeni w klubie płetwonurków Skorpena, znanym z organizowania corocznego wiosennego tzw. Spływu Twardzieli - największej imprezy płetwonurków w Polsce. Swoje kluby mają fascynaci Japonii, fotografii, łucznictwa, żeglarstwa, lotnictwa, sportów ekstremalnych.

Jednym z najstarszych i najbardziej popularnych jest Klub Turystyki Pieszej. To jego członkowie organizują co roku słynny w całej Polsce Rajd WA-MA, na który ściągają setki miłośników pieszych, rowerowych, żeglarskich i kajakowych wędrówek.

Znakomitą wizytówką kulturalną i znakiem rozpoznawczym uniwersytetu jest Chór Akademicki im. prof. Wiktora Wawrzyczka, działający przy uczelni od wielu lat, zdobywca wielu prestiżowych nagród na konkursach i festiwalach niemal całego świata. Nie ustępuje mu renomą Zespół Pieśni i Tańca KORTOWO, dobrze znany publiczności olsztyńskiej ale także oklaskiwany na estradach za granicą. Jedną z najmłodszych agend ACK jest Akademicka Orkiestra Dęta, jedyna tego typu orkiestra akademicka w Polsce.

W strukturach ACK działa Teatr Studencki CEZAR, organizator Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego (SOFT) oraz Teatr kloszArt prezentujący ambitny, awangardowy repertuar.

Silnym centrum kulturalnym jest na uniwersytecie oprócz ACK Wydział Sztuki. Tu kształcą się muzycy i plastycy, tu działają chóry (w tym znany w kraju zespół Pro Forma, który koncertował ze światowej sławy artystą Bobbym McFerrinem) i zespoły muzyczne, tu nieustannie dzieje się coś ciekawego. Wydział szczególnie mocno współpracuje z artystami z Włoch i Chorwacji, a owocem tej współpracy są wspólne wernisaże, wyjazdy plenerowe i wymiany studentów. Kreatywność i pasja tworzenia wykładowców i studentów Wydziału Sztuki wykracza poza mury uczelni. To oni byli pomysłodawcami i wykonawcami ustawienia w centralnych punktach Olsztyna kolorowych figur tzw. bab pruskich latem 2011 r. Od tamtej pory akcja powtarzana jest co roku, baby pruskie stały się nieformalną maskotką Olsztyna i ulubionym obiektem do fotografowania przez odwiedzających Olsztyn turystów.

Pracownicy naukowi i studenci wydziału prezentują swoje prace w kilku uniwersyteckich galeriach. Najnowsza galeria znalazła siedzibę w budynku Rektoratu; galerie sztuki mieszczą się także w Centrum Nauk Humanistycznych oraz Centrum Konferencyjnym.

Na kulturalnej mapie uniwersytetu ważnym punktem jest Biblioteka Uniwersytecka. Tu spotykają się miłośnicy dobrego kina na filmowych pokazach z cyklu Biblioteka Kulturalna. Tu także odbywają się wernisaże i koncerty.

Uniwersytet ma prężnie działające media – Radio UWM FM oraz własną Telewizję Kortowo. Tu pasjonaci radia i telewizji mogą spełniać się w roli radiowych i telewizyjnych prezenterów oraz realizatorów, a także uczyć się warsztatu pod okiem specjalistów. Rekordy popularności bije na kanale YouTube realizowany przez studentów program telewizyjny Szołżak pokazujący w lekki i dowcipny sposób ciekawostki z życia uczelni. W poważniejszym tonie utrzymany jest Kortowizjer, także powstający w uniwersyteckim ośrodku telewizyjnym.

Agendy Akademickiego Centrum Kultury, chóry i zespoły muzyczne, kluby zainteresowań stoją otworem przed wszystkimi ciekawymi, pełnymi pasji młodymi ludźmi.

Studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim to nie tylko nauka, to może być fascynująca przygoda życia. Przekonaj się!